Odeszła Maria Czubaszek

Maria Czubaszek 1939 - 2016
Maria Czubaszek 1939 – 2016

Wczoraj, 12 maja, w Warszawie zmarła w wieku 76 lat Maria Czubaszek – polska pisarka i satyryk, autorka tekstów piosenek, scenarzystka, felietonistka, dziennikarka, komentatorka „Szkła kontaktowego” i juror licznych przeglądów kabaretowych.

Maria Czubaszek z domu Bacz, urodziła się 9 sierpnia 1939 roku w Warszawie. Studiowała dziennikarstwo i filologię angielską na Uniwersytecie Warszawskim, lecz jej zawodowym wyborem było radio, w którym zadebiutowała w 1960 roku. Sześć lat później pojawiła się po raz pierwszy na antenie radiowej „Trójki”.

Przez wiele lat związana była z nieistniejącym już tygodnikiem „Szpilki”, na łamach którego regularnie publikowane były jej teksty satyryczne. Była także autorką tekstów piosenek, dialogów do filmów (m.in. „Filip z konopi”) i scenariuszy (m.in. serial „Lot 001”, „Na wspólnej” czy „Brzydula). Przez wiele lat była jedną z komentatorek w programie satyrycznym „Szkło kontaktowe” w TVN24.

W 2009 z rąk ministra kultury i dziedzictwa narodowego, Bogdana Zdrojewskiego, odebrała Złoty Medal „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”

Mężem Marii Czubaszek był znany pianista jazzowy Wojciech Karolak.

Add a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *