Komiks i Satyra – wystawa w Toruniu

komiksisatyra

W poniedziałek, 2 maja, o godz. 18.30 w Dworze Artusa w Toruniu, Rynek Staromiejski 6, zostanie otwarta wystawa prac Janusza Christy, Tadeusza Baranowskiego i Tomasza Niewiadomskiego „Komiks i Satyra”.

Wystawa towarzyszy Festiwalowi Kultury Popularnej DwuTakt i składać będzie się z trzech części:

1 część: Skąd się bierze woda sodowa. Komiksy Tadeusza Baranowskiego

Wystawa prezentować będzie twórczość jednego najwybitniejszych współczesnych polskich artystów wizualnych. Baranowski jako dobrze zapowiadający się w młodości malarz, porzucił sztukę wysoką dla pełnej sukcesów kariery rysownika komiksów, zaś w 2012 roku powrócił do malarstwa, zbierając bardzo pozytywne recenzje zarówno kraju i za granicą. Wystawa zaprezentuje w oryginalnej aranżacji plansze komiksowe (w tym kilka oryginałów), grafiki, projekty.

2 część: „Na plasterki!!! – czyli Janusz Christa dla zaawansowanych”

Efektowna podróż przez twórczość jednego z najważniejszych polskich rysowników, mistrza uniwersalnego humoru, twórcy „Kajka i Kokosza”. Wystawa przygotowana będzie we współpracy z Fundacją „Kreska” im. Janusza Christy i blogiem „Na plasterki!!!”, dzięki czemu toruńscy widzowie będą mogli zobaczyć wiele unikatowych, nigdy nie publikowanych materiałów z archiwum samego artysty.

3 część: Ratman – wystawa komiksów Tomasza Niewiadomskiego

Tomasz Niewiadomski ukończył z wyróżnieniem Europejską Akademię Sztuk w Warszawie na wydziale grafiki. Od 1991 roku związany z „Nową Fantastyką”, dla której ciągle tworzy ilustracje i komiksy. Jest obecnie jednym z najbardziej rozpoznawalnych polskich autorów komiksu, a Ratman wszedł do kanonu polskich komiksowych bohaterów i superbohaterów.

Uzupełnieniem tych wystaw będzie ekspozycja najlepszych prac nadesłanych z całej Polski w związku z konkursem na rysunek satyryczny pt. Legenda o smoku toruńskim. Chociaż wyniki konkursu ogłoszone zostaną 7 maja na Festiwalu Kultury Popularnej DwuTakt w Dworze Artusa, to jednak do tego czasu każdy ze zwiedzających będzie mógł oddać swój głos na jedną z wystawionych na wystawie prac (dzięki czemu ogłosimy nagrodę publiczności).

Nagrodę główną zaś przyzna jury, w skład którego wejdą znakomitości świata popkultury: Tadeusz Baranowski, Edward Lutczyn, Marek Raczkowski, Stanisław Tym, a ze strony organizatora Festiwalu: Paulina Christa, Maciej Neumann oraz Wojciech Łowicki.

Podczas wernisażu karykaturzysta Jarosław JARO Wojtasiński zaprezentuje rysowaną historię światowej satyry!

 

Add a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *