Z UKOSA komentuje Janusz Mrozowski

14.01.2016

Janusz Mrozowski – urodził się 12 lipca 1959 roku w Leopoldowie na Kujawach.
W 1989 r. ukończył studia na Wydziale Sztuk Pięknych UMK w Toruniu.
Rysowaniem satyrycznym zajął się w szkole średniej, a pierwszy swój udział w konkursach satyrycznych rozpoczął na początku lat 80 – tych.
Zajmuje się karykaturą portretową, rysunkiem satyrycznym, ilustrowaniem książek, malarstwem i dużo fotografuje.
Jego rysunki publikowane w różnych przedziałach czasowych w prasie regionalnej i o zasięgu krajowym m.in.: ,,Nowości’’, ,,Gazeta pomorska’’, ,,Nowe kujawy’’, ,,Twój dobry humor’’, ,,NIE’’, ,,Życie’’, ,,Fakty i mity’’, ,,Przegląd’’, ,,Manager magazin’’ .
Artysta od 1999 roku jest członkiem Stowarzyszenia Polskich Artystów Karykatury.
Swoje prace prezentował na wystawach po konkursowych, oraz na cyklicznych wystawach zbiorowych w ramach ,,Salonu SPAK’’ w Muzeum Karykatury w Warszawie.
Bierze udział w konkursach krajowych i zagranicznych na rysunek satyryczny i karykaturę.
Systematyczny, od kilkunastu już lat udział na plenerach dla rysowników satyrycznych w Ustroniu Morskim, Biskupinie oraz w Stróżach i Piotrkowie Trybunalskim.
Artysta zapraszany przez Muzeum Karykatury w Warszawie do rysowania karykatur na żywo w trakcie plenerowych akcji wystawienniczych Muzeum.
Artysta miał kilka wystaw indywidualnych i udział w prezentacjach zbiorowych w kraju
i zagranicą.
Wykonał karykatury koszykarzy WTK ANWIL Włocławek do kalendarza planszowego na 2002 r.
Zrealizował karykatury portretowe bohaterów filmu ,,Stara baśń – kiedy słońce było bogiem’’ – reż. Jerzego Hoffmana do wystawy pt. ,,Stara baśń na wesoło’’.
Dla TVP 2 na Benefis programu telewizyjnego ,,997 – magazyn kryminalny’’
Michała Fajbusiewicza zrealizował karykatury prowadzącego program i aktorów, a praca ta znalazła się w kalendarzu na 2008 r., oraz inne karykatury do kalendarzy na 2006 i 2007 rok.
Artysta wykonał liczne karykatury znanych polityków, które znalazły się w ich zbiorach, a także niezliczoną ilość karykatur osób prywatnych.
W 2009 roku kontrakt z niemiecką firmą reklamową UGW Communication GmbH na rysowanie karykatur w kampanii promocyjnej produktów firmy ,,Mc Cain’’ w Niemczech.
Wykonał także ilustracje i okładki do kilku książek literatury młodzieżowej.
Artysta figuruje w wydaniu albumowym ,,Leksykon polskich artystów karykatury’’- 1945 do 2013 r., wydanym przez Muzeum Karykatury w Warszawie.
Ostatnio jego karykatury i rysunki satyryczne zaistniały na wystawie pt. ,,Polityka w karykaturze – prawdziwa cnota krytyk się nie boi’’ w gmachu Sejmu RP w marcu 2015 r., gdzie otrzymał Wyróżnienie Honorowe Fundacji FSE ,,Koziołki’’ za karykaturę min. skarbu Jana Rostowskiego.
Artysta często zapraszany na imprezy z rysowaniem karykatur na żywo.

Add a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *