Wystawa Andrzeja Krauzego w warszawskiej Zachęcie
|Od soboty, 22 lutego, w Zachęcie – Narodowej Galerii Sztuki w Warszawie, Plac Małachowskiego 3, prezentowana jest wystawa wybitnego polskiego rysownika Andrzeja Krauzego. Na ekspozycję składają się rysunki, które wykonał podczas trzydziestoletniej współpracy z brytyjskim „The Guardian”. Jedyną pracą spoza tego okresu jest tytułowa „Lekcja fruwania”, film animowany będący pracą dyplomową artysty z roku 1974.
Wernisaż wystawy odbył się dzień prędzej, w piątek 21 lutego, a ekspozycję będzie można oglądać do 17 maja br.
Wystawie towarzyszy bogato ilustrowana publikacja wydana przez Państwowy Instytut Wydawniczy.
Andrzej Krauze (ur. 1947 r.) – rysownik, ilustrator, autor plakatów, przedstawiciel nowego polskiego rysunku prasowego lat 70. XX wieku. Debiutował w 1965 roku w miesięczniku „Wiedza i życie”. W latach 1971–1977 publikował w „Szpilkach”, a od 1974 do 1981 tworzył felietony rysunkowe na łamach „Kultury”. Zamieszczał swoje prace również w „Tygodniku Solidarność” i wydawnictwach podziemnych. Ilustrował książki.
W 1979 roku wyjechał z Polski do Wielkiej Brytanii. Od 1989 roku współpracuje stale z brytyjskim dziennikiem „The Guardian”. Publikował również w „The New York Times”, „The Independent of Sunday”, „The Times”, „The Observer”, „The Sunday Telegraph” oraz „Rzeczpospolitej”. Od 2013 roku tworzy rysunki dla tygodnika „Do Rzeczy”.