Styczniowy e-GAG

okładka katalogu 3. Emil Stadionu z roku 1986 z autografami Dany i Emila Zatopków
okładka katalogu 3. Emil Stadionu z roku 1986 z autografami Dany i Emila Zatopków

Na stronie http://issuu.com/miroslavhajnos/docs/gag_2016-1_ udostępniamy styczniowy numer e-GAG, czeskiego miesięcznika poświęconego rysunkowi satyrycznemu, karykaturze i komiksowi. Miesięcznik redaguje jednoosobowo Ivan Hanousek.
W numerze m.in. wspomnienie o spotkaniach autora z Emilem Zatopkiem – legendarnym czeskim biegaczem, który był patronem konkursu na rysunek satyryczny o tematyce sportowej. Konkurs organizowany był w latach osiemdziesiątych w Czechosłowacji.
Ponadto fotoreportaż z pobytu Jiriego Slivy w Tajlandii, rozważania o nieśmiertelnych tematach w rysunku humorystycznym – tym razem są to rysunkowe wariacje na temat „Stworzenia Adama” Michała Anioła i ciąg dalszy o Monie Lizie, propozycja, żeby rok 2016 był rokiem w karykaturze czeskiej poświęconym królowi Karolowi IV – w tym roku obchodzona będzie 700-tna rocznica jego urodzin.
W rubryce „Kto był kto” Hanousek przypomina sylwetkę Bedricha Kopecnego (1. 3. 1913, Vídeň – 1. 11. 1972, Praha), w rubryce „Retro” zamieszcza wspomnienie o wystawie rysunku humorystycznego “Téčko” w roku 1988. W numerze jest też wspominkowy materiał o Josefie Kobrze Kučerze, od śmierci którego mija właśnie rok.

Z ciekawostek – miłośnicy gry w karty znajdą w tym wydaniu magazynu ilustracje przedstawiające przepiękne karty do gry, które zaprojektował znany francuski rysownik i grafik Raymond Peynet (1908 –1999).

W styczniowym e-Gagu tradycyjnie znajdziemy też dużo informacji o czeskiej karykaturze, newsy ze świata (z Polski też) oraz bogaty materiał ilustracyjny, na który składają się m.in. rysunki, których autorami są: Głuszek, Matuska, Zatopkovi, Kopecny, Nepras, Vyjidak, Saerle, Disney, Kubec, Trunecek, Steska, Kowalska-Wieczorek, Plotena, Simon, Kotyza, Rychtarik, Benetka, Linek, Sliva, Lichy, Pernecky, Simek, Kostyr, Vorel, Krasniqi, Pynet, Vico, Setik, Hanak, Bogorad, Kemel, Teichmann, Mandel, Bartak, Rencin, Neprakta, Seifertova, Grolik, Tomaschoff, Cortez, Gucol, Kosanovic, Miloradovic.

Add a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *