Marcowy e-GAG

Rys. Pavel Matuška / Czechy - e-GAG nr 3-2016
Rys. Pavel Matuška / Czechy – e-GAG nr 3-2016

Przed kilkoma dniami ukazał się marcowy numer redagowanego przez Ivana Hanouska magazynu e-GAG

Neprakta, Matuska, Jiranek, Bartak, Kowlska, Novak, Samojlov, Tesler, Rozancev, Krylov, Kelemen, Lichota, Kvanka, Metz, Mihalko, Bondarowicz, Hanak, Linek, Kotyza, Taussig, Tomaschoff, Gepp, Konopelski, O’Sekoer, Haderer, Katz, Gruspoer, Provijn, Listes, Sadeghi, Peters, Soler, Sliva, Teichmann, Resinger, Szumowski, Głuszek, Dousa, BaPe, Hlavin, Kittihawk, Mysyrowicz, to autorzy, których prace stanowią materiał ilustracyjny tego numeru.

W części pisanej tradycyjnie dużo informacji o karykaturze czeskiej i światowej, nie brakuje też materiałów archiwalnych oraz recenzji wydawnictw i wystaw.

Bohaterem cyklu „Kdo je kdo” jest znakomita polska rysowniczka i ilustratorka Izabela Kowalska-Wieczorek. Inne polskie akcenty w tym numerze, to informacja o rubryce „Z UKOSA komentuje”, która ukazuje się na naszej stronie – Hanousek omawia rysunek Andrzeja Lichoty, który ukazał się 19 lutego (http://www.hajnos.pl/?s=lichota), informacja o e-magazynie PDH i pamiętnikach Eryka Lipińskiego, a także materiał o rysunkach nagrodzonych w konkursie warszawskiego Muzeum Karykatury „Rysunki Roku 2016” i wystawie Marcina Bondarowicza w tymże muzeum.

W e-GAG została też odnotowana próba cenzurowania internetu na przykładzie Szczepana Sadurskiego, któremu swego czasu zablokowano profil na Facebook’u za udostępnianie niby materiałów zawierających sceny z seksem.

Wart polecenia jest też materiał traktujący o „polskiej szkole rysunku satyrycznego” – na przykładzie twórczości Jerzego Głuszka i Grzegorza Szumowskiego.

 Marcowy numer e-GAG jest dostępny pod adresem: https://issuu.com/miroslavhajnos/docs/gag_2016-03

Add a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *