Grand Prix za plagiat czy nie plagiat…

Rys. Krzysztof Konopelski (Polska) i Gerhard Gepp (Austria) - źródło: http://www.ismailkar.com/
Rys. Krzysztof Konopelski (Polska) i Gerhard Gepp (Austria) – źródło: http://www.ismailkar.com/

W kilka chwil po opublikowaniu wyników tegorocznego Satyrykonu pojawiły się w internecie głosy, ze nagrodzony Grand Prix rysunek Gerharda Geppa jest plagiatem.

W Wikipedii pod hasłem plagiat widnieje następujaca definicja: Plagiat (łac. plagium, kradzież) – pojęcie z zakresu prawa autorskiego oznaczające skopiowanie cudzego utworu (lub jego części) wraz z przypisaniem sobie prawa do autorstwa poprzez ukrycie pochodzenia splagiatowanego utworu. Może być nim obraz, grafika, fotografia, piosenka, wiersz, praca magisterska, praca doktorska, publikacja naukowa jak również gra komputerowa. W Polsce istnieje rozbudowany czarny rynek prac naukowych pisanych na zamówienie, w tym przez pracowników uczelni.

Na stronie http://www.legalnakultura.pl/pl/ o plagiacie jej autorzy piszą:
Plagiat – polega na bezprawnym przypisaniu sobie autorstwa całości lub części cudzego utworu bądź celowym wprowadzeniu w błąd co do autorstwa utworu.
W praktyce występują dwie jego formy:
Jako plagiat jawny – polegający na bezpośrednim przypisaniu sobie autorstwa nad utworem lub jego częścią, w szczególności poprzez podpisanie się pod cudzym utworem (całością lub jego częścią) własnym imieniem lub nazwiskiem albo pseudonimem.
Jako plagiat ukryty – polegający przypisaniu sobie autorstwa cudzego utworu, poprzez włączenie do swojego dzieła całości lub części innych utworów. W szczególności poprzez ich takie redakcyjnie zmodyfikowanie bądź inną zmianę (np. poprzez zapożyczenie innych wyrazów czy zwrotów), że nadal pozostawiony zostanie sens cudzej pracy twórczej.

Jak do tych definicji ma się przypadek rysunku Geppa ?
Nie podejmujemy się rozstrzygać tej sprawy – każdy może wyrobić sobie zdanie porównując zestawione dwa rysunki.
Autorem pierwszego, uznawanego przez „łowców symilarów” za pierwowzór, jest Polak Krzysztof Konopelski. Na ilustracji prezentowany jest rysunek z katalogu międzynarodowej wystawy w Gabrowie (Bułgaria) z roku 1981. Rok wcześniej praca ta została nagrodzona 3. nagrodą na międzynarodowym konkursie rysunku satyrycznego w Berlinie Zachodnim (chętni mogą kupić katalog z tej wystawy na stronie http://www.zvab.com/Karikaturen-Welt-Cartoons-Today-Caricatures-Monde/3829444979/bd).
Autorem drugiego, nagrodzonego Grand Prix Satyrykonu 2016, jest Austriak Gerhard Gepp.

O komentarz do zaistniałej sytuacji poprosiliśmy „splagiatowanego” autora.
Krzysztof Konopelski całe wydarzenie podsumował tak: Plagiat jest wszechobecny. Jedni podbierają pomysły. Inni formę. Gepp kupił ode mnie jedną z prac po którymś Satyrykonie, więc pewnie mnie lubi. Może to jest kolejny wyraz szacunku? Cieszę się, że graficy, którzy uprawiają satyrę, wyłapują takie „podobieństwa”.

Add a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *