Galeria Karykatur w Gorzowie Wielkopolskim

Eryk Lipiński (1908-1991) w karykaturze Grzegorza Szumowskiego
Eryk Lipiński (1908-1991) w karykaturze Grzegorza Szumowskiego

W Wojewódzkiej i Miejskiej Bibliotece Publicznej im. Zbigniewa Herberta w Gorzowie Wielkopolskim powstanie Galeria Karykatur.

Jest to wynik nawiązania współpracy pomiędzy gorzowską Biblioteką a warszawskim Muzeum Karykatury im. Eryka Lipińskiego. Współpracę zainauguruje wystawa „Eryk Lipiński. Rysunki satyryczne z lat 1935-1939”, prezentująca prace artysty ze zbiorów Muzeum. Większość z nich była publikowana na łamach założonego w 1935 roku przez Eryka Lipińskiego i Zbigniewa Mitznera tygodnika satyrycznego „Szpilki”. Na ekspozycji znajdą się rysunki i karykatury przedstawiające m.in. Józefa Piłsudskiego, Józefa Becka, Edwarda Rydza-Śmigłego, Macieja Rataja, Eugeniusza Kwiatkowskiego, a także króla brytyjskiego Edwarda VIII i Wallis Simpson.

Otwarcie Galerii i wernisaż premierowej wystawy odbędzie się 14 kwietnia 2016 r. o godz. 14.00 w zabytkowej willi Hansa Lehmanna – I piętro, wejście od ul. Kosynierów Gdyńskich. Oczywiście, w Gorzowie Wielkopolskim. Ekspozycja będzie dostępna dla zwiedzających do 20 czerwca 2016 r.

Add a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *