Z UKOSA komentuje Sławomir Łuczyński

06.12.2015a

Sławomir Łuczyński – rysownik satyryk – wypracował indywidualny, rozpoznawalny w świecie, styl przekazu artystycznego, w tym ciętej satyry politycznej i obyczajowej. O randze jego dokonań świadczy przyznanie mu przez Ministra Kultury odznak Zasłużony Działacz Kultury i Zasłużony dla Kultury Polskiej. W roku 2013 Ruch „Piękniejsza Polska” wyróżnił go za „Tworzenie piękna którym możemy się szczycić przed światem”. Ponadto, za działalność artystyczną, dwukrotnie został wyróżniony małym Erykiem i raz dużym Erykiem. Jego prace prezentowane były na blisko 140 wystawach indywidualnych, w tym na Ukrainie, Słowacji i w Hiszpanii. Znaczącą kolekcję jego prac posiada Muzeum Historii Nowoczesnej w Paryżu.
Jest laureatem licznych nagród w konkursach na rysunek satyryczny – w tym zdobył około 60 nagród w konkursach krajowych i ponad 70 w międzynarodowych. Za granicą nagrody uzyskiwał przede wszystkim w Azerbejdżanie, Serbii, Argentynie, Chinach, Belgii, Rumunii, Włoszech, Czechach, Syrii i na Tajwanie.
Jego rysunki zawarte są w 14 książkach oraz licznych publikacjach pokonkursowych. Współpracuje z prasą w Polsce, Anglii, USA i Ukrainie, chociaż ostatnio zarzucił rysunek satyryczny na rzecz malarstwa – też satyrycznego.
Od roku 2011 pełni funkcję wiceprezesa Stowarzyszenia Polskich Artystów Karykatury.

Add a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *