Z UKOSA komentuje Ryszard Druch

31.03.2016

Ryszard Druch – artysta plastyk, karykaturzysta, artysta kabaretowy, promotor polskiej sztuki i kultury w USA. Przez 31 lat mieszkał, kształcił się i pracował w Opolu jako pedagog i działacz harcerski. Miłość do tego miasta udokumentował w książce „Plastyczniak i plastusie” wydanej w roku 2009.

Jako karykaturzysta debiutował w 1978 r. w miesięczniku „Opole”. Publikował w pismach regionalnych i ogólnopolskich. Ma na swoim koncie wystawy indywidualne i zbiorowe. Zdobywał nagrody i wyróżnienia w ogólnopolskich konkursach satyrycznych. W 1986 r. został przyjęty do Stowarzyszenia Polskich Artystów Karykatury.

Na początku lat dziewięćdziesiątych wyemigrował do USA. Od roku 2000 organizuje i prowadzi w Trenton „Salony Artystyczne”, czyli comiesięczne spotkania z polską kulturą i sztuką. Jest właścicielem Druch Studio Gallery. Zainicjował i sponsoruje doroczną nagrodę – stypendium Friend of Art przyznawaną zasłużonym polskim artystom mieszkającym w USA.

Aktualnie rozpoczął we współpracy ze SPAK projekt, w którym promuje, poprzez organizację wystaw, polską karykaturę w Stanach Zjednoczonych.

Add a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *