Z UKOSA komentuje Jerzy Fedro

09.01.2016

Jerzy Fedro – ur. 1957. Rodowity zielonogórzanin. W roku 1987 obroną pracy dyplomowej z grafiki warsztatowej w pracowni prof. Tadeusza Jackowskiego ukończył Państwową Wyższą Szkołę Sztuk Plastycznych w Poznaniu. Pełen podziwu dla warsztatu wielkich mistrzów, w świecie chaosu poszukuje harmonii, w mistycyzmie – praw życia i przemijania. Uprawia grafikę warsztatową, projektowanie graficzne, malarstwo, pastel, prasowy rysunek tematyczny i satyryczny. Zawodowo związany z Wydziałem Artystycznym Uniwersytetu Zielonogórskiego, członek ZPAP.

Na przełomie lat 1988/89 otrzymał Stypendium Ministra Kultury i Sztuki a w roku 1990 – Stypendium Wojewody Zielonogórskiego. Jest laureatem Gubińskiej Nagrody Kulturalnej im. Corony Schröter 2005, otrzymał „Srebrną Jaskółkę” za wkład w cykliczną imprezę „Wiosna Nad Nysą”. Jest wśród grona laureatów prestiżowego konkursu „Gdy słowo staje się obrazem” 2006, których prace znajdą się w bibliofilskim wydaniu biblijnym.

Ponadto jest laureatem m.in. nagród i wyróżnień w konkursach: „Medi@ Społecznościowe‘’ WiMBP Zielona Góra – I nagroda 2013; „Warszawa i Warszawka” Muzeum Karykatury w Warszawie – I nagroda 2013; „V Triennale autoportretu im Jacka Malczewskiego” – wyróżnienie Radom 2006 ; pięciokrotny laureat „Salonów Jesiennych”, Gorzów /Zielona Góra; Triennale Sztuki Majdanek – Lublin 2000W dorobku ma 116 wystaw, w tym ponad 30 indywidualnych prezentacji

Współpraca z ”Gazetą Gubińską”, ”Gazetą Lubuską”, ”Fabryką wiedzy”, ”Pulsem” , oficyną wydawniczą Uniwersytetu Zielonogórskiego oraz wydawnictwem i drukarnią ”Ligatura”. Projekty okładek, ilustracje do wydawnictw literackich, prac naukowych, autor rysunków do przewodnika turystycznego ,,Krzyże pokutne w dorzeczu Odry”- I miejsce w konkursie na materiały promocyjne Poznań 2012, autor logotypów, np. Uniwersytet Warszawski, wydz. nano i biotechnologii, projekty numizmatyczne i medalierskie.

Cykl jego 125 prac w technice akwareli ,,Historia zielonogórskiego winiarstwa „stanowi stałą ekspozycję w Muzeum Ziemi Lubuskiej w Zielonej Górze. Akwarele te były szeroko popularyzowane w formie głównego inwentu podczas Winobrania 2011, 2012, 2013. Prace artysty znajdują się także w muzeum w Majdanku, we Współczesnej Galerii Sztuki Sakralnej w Kielcach, Muzeum Karykatury im.Eryka Lipińskiego w Warszawie, oraz w zbiorach prywatnych w kraju i za granicą.

Add a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *