Wystawy Kosobukina i Piranhy w ECC

Rys. Yurij Kosobukin
Rys. Yurij Kosobukin

W European Cartoon Centre w Kruishoutem w Belgii zostaną otwarte 24 stycznia dwie wystawy rysunku satyrycznego.

Pierwsza z nich, to ekspozycja zmarłego przed trzema laty znakomitego ukraińskiego rysownika Yurija Kosobukina.
Yurij Kosobukin urodził się w 1950 roku w Rosji. Jako rysownik zadebiutował w roku 1976. Nie miał wykształconym plastykiem, ukończył studia inżynierskie w Charkowie i pracował jako inżynier w studiu projektującym samoloty Antonov w Kijowie.
Brak wykształcenia plastycznego nie przeszkodził mu wypracować własny, niepowtarzalny i rozpoznawalny styl z charakterystycznymi ludzikami z wielkimi nosami.
Jego rysunki były publikowane na całym świecie, zdobył ponad 450 nagród w konkursach rysunkowych, w tym ponad 100 pierwszych nagród. Swoją twórczość prezentował na wystawach indywidualnych m.in. na Kubie, we Francji, Niemczech, Polsce, Rosji, Turcji, Belgii.
Zmarł w styczniu 2013 roku w Kijowie, w wieku 63 lat. Był jednym z najbardziej znanych rysowników naszych czasów.

Druga wystawa, to ekspozycja prac, których autorem jest znany belgijski rysownik Piranha
Piranha (Leon van de Velde) urodził się w roku 1947, zadebiutował w roku 1978. Specjalizuje się w rysunku humorystycznym i krótkich formach komiksowych – stripach. Współpracuje z wieloma czasopismami w Belgii oraz w Niemczech, Anglii, Stanach Zjednoczonych i Ugandzie. Opublikował nie mniej niż 23 albumy ze swoimi rysunkami. Jest częstym uczestnikiem festiwali rysunku satyrycznego w kraju i za granicą.

Add a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *