Wystawa pokonkursowa „Światło” w Zielonej Górze

Na plakacie wykorzystano pracę autorstwa Xiywe Zhou (Chiny)
Na plakacie wykorzystano pracę autorstwa Xiywe Zhou (Chiny)

Od 3 września w holu Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Zielonej Górze można oglądać pokonkursową wystawę jubileuszowego, XX Otwartego Międzynarodowego Konkursu na Rysunek Satyryczny ph. „Światło”. Znalazło się na niej ok. 100 najlepszych rysunków wyłonionych przez jury konkursu. Ich autorzy to czołówka polskich rysowników tej miary co Sławomir Łuczyński, Henryk Cebula, Magdalena Wosik, Jerzy Głuszek, Mirosław Hajnos. Jednak większość rysunków to efekt pracy międzynarodowej reprezentacji artystów.

Temat tegorocznego konkursu okazał się inspirujący i bardzo refleksyjny. Rysunki są nie tylko humorystyczne ale poruszają też wiele ważnych tematów społecznych, politycznych, ekologicznych, filozoficznych, symbolicznych, cywilizacyjnych. Przekrój tematyczny jest imponujący.

Pierwszym skojarzeniem stały się naturalne i sztuczne źródła światła [słońce, księżyc, latarki, latarnie uliczne, żarówki, świeczki, laptopy, smartfony] oraz sam twórca żarówki elektrycznej – Thomas Edison. Wielu autorów skupiło się na ukazaniu kontrastu między światłem a mrokiem. Na styku tych zjawisk prezentują wydarzenia często tragikomiczne. Rysownicy ukazali również świat bez światła czyli niełatwe życie np. niewidomych i więźniów. Wiele scen rozgrywa się na scenie teatru, w blasku fleszy i reflektorów. Niektórzy do tematu podeszli w szerszy, filozoficzny sposób – na rysunkach pojawiają się bowiem jasne i ciemne, diabelskie moce. Gdzieniegdzie pojawia się efektowne rozszczepienie białego światła w pryzmacie. Jak co roku w pracach wybrzmiewają też aktualne problemy społeczno-polityczne świata i Polski. Gorącym tematem okazała się ekologia i problem ochrony środowiska. Niektórzy światło interpretują w kontekście postępu cywilizacyjnego ludzkości. Niemal wszystkie rysunki obnażają absurdy i zręcznie napiętnują je ciętą ripostą.

Oglądając wystawę na pewno będzie się można i uśmiechnąć, i zadumać. Warto to zobaczyć. Wystawa czynna będzie do końca września.

29 września [w sobotę] o godz. 17.00 odbędzie się uroczysty finisaż z udziałem laureatów konkursu, środowiska rysowników i sympatyków humoru rysunkowego. Nastąpi podsumowanie artystycznych osiągnięć autorów – będzie więc okazja do poznania artystów, porozmawiania, zdobycia autografu. Jak co roku dostępny będzie świeżo wydany katalog, w tradycyjnej szacie graficznej, jednoznacznie kojarzącej się już z konkursem. Znajdą się w nim rysunki oceniane najwyżej przez znawców sztuki. Katalog otrzymają goście i uczestnicy konkursu, których prace obejrzymy na wystawie.

źródło: http://www.wimbp.zgora.pl/

Add a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *