Wystawa „Kragujevac 2015” w Bydgoszczy (a wcześniej w Oświęcimiu)

18th International Salon Of Antiwar Cartoon,Kragujevac 2015 - First Prize: Andrei Popov / Russia
18th International Salon Of Antiwar Cartoon,Kragujevac 2015 – First Prize: Andrei Popov / Russia

Od 7 marca do 3 kwietnia br. w Galerii Miejskiej BWA w Bydgoszczy prezentowana będzie pokonkursowa wystawa XVIII Międzynarodowego Salonu Karykatury Antywojennej „Kragujevac 2015” (Serbia). Na wystawie zaprezentowanych zostanie kilkadziesiąt prac potępiających wojnę i jednocześnie ukazujących zagrożenie jej destrukcyjnym charakterem dla ludzi i planety. Rysownicy z determinacją śmieją się, oceniają i ukazują absurdy wojny. Uroczyste otwarcie wystawy odbędzie się w poniedziałek 7 marca o godzinie 18.00.

Jest to druga prezentacja tej ekspozycji w Polsce – wcześniej wystawę mogli oglądać mieszkańcy Oświęcimia. Wystawa prezentowana była od 26 stycznia do 21 lutego 2016 roku (wernisaż odbył się 26 stycznia) w galerii „Tyle światów” Oświęcimskiego Centrum Kultury.

Międzynarodowy Salon Karykatury Antywojennej to biennale – odbywające się od 1981 roku – które zostało zainicjowane dla upamiętnienia mordu, jakiego w czasie II wojny światowej – 21 października 1941 roku – dopuścili się niemieccy żołnierze, którzy wymordowali około 3 tysięcy cywilów, w tym dzieci – mieszkańców serbskiego Kragujevaca i okolic.

Międzynarodowy Salon Karykatury Antywojennej przyciąga setki autorów z całego świata od ponad trzech dekad. Nieważne czy są to naiwne, przypominające rysunki dzieci – prace które wyszły spod niewprawnych dłoni osób dorosłych z upodobaniem do szkicowania – czy też najinteligentniejszych mistrzów karykatury, unikalna inspiracja wywodzi się z uniwersalnej idei potępienia dla wojny, przemocy i zniszczenia. Głównym celem jest wołanie do zdrowego rozsądku, by dać światu pokój.

Od kilu edycji przyznawane są na tym Salonie nagrody fundowane przez miasta partnerskie. W tym towarzystwie są dwa miasta z Polski – Bydgoszcz i Bielsko-Biała, stąd też polskie ekspozycje serbskiej wystawy.

Add a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *