Wystawa duetu Niewiadomski & Janusz w Galerii Resursa
|Podczas Europejskiej Nocy Muzeów 2018 zostanie otwarta w Galerii Resursa w Żyrardowie, ul. 1 Maja 45, wystawa komiksów i satyry Tomasza Niewiadomskiego (rysunki) i Grzegorza Junusza (teksty) „Nie tylko Noe”. Początek wernisażu o godz. 17.00
Tomasz Niewiadomski (ur. 24 stycznia 1971) studiował w Europejskiej Akademii Sztuk w Warszawie na Wydziale Grafiki (dyplom z wyróżnieniem – 1997). Jest grafikiem i twórcą komiksów. Rysuje do ,,Nowej Fantastyki” i ,,Zeszytów Komiksowych”. Stworzył postać Ratmana i Nerwolwera. Ten pierwszy to CzłowiekSzczur, przystrojony w nieodzowną wszystkim prawdziwym herosom pelerynę. Bardziej jednak przypomina Myszkę Miki (która jak wiadomo jest płci męskiej) niż szczura. I nic dziwnego. Powstał bowiem z połączenia profesora X, szczura, na którym naukowiec prowadził badania i Myszki Miki, która w doświadczeniach pomagała. Ratman, który narodził się w 1994 roku, jest jednym z najbardziej niezwykłych bohaterów współczesnego polskiego komiksu. Współpracuje z Grzegorzem Januszem, który pisze scenariusze do jego komiksów.
Grzegorz Janusz (ur. 22 czerwca 1970 w Łowiczu) – polski prozaik oraz scenarzysta, tłumacz z języka niemieckiego. Zdobywca Grand Prix Międzynarodowego Festiwalu Komiksu i Gier w Łodzi w 2010 roku za komiks ,,Ostra Biel” (rysunki Jacek Frąś) oraz pierwszej nagrody w roku 2003 za komiks ,,Sen życia” (rysunki Krzysztof Gawronkiewicz). Zwycięzca (wraz z Krzysztofem Gawronkiewiczem) europejskiego konkursu na komiks ogłoszonego przez Glénat i telewizję Arte, za pracę pt. ,,Esencja”, opublikowaną później na rynku frankofońskim jako pierwszy tom serii ,,Przebiegłe dochodzenie Ottona i Watsona”. Zwycięzca (wraz z Ernesto Gonzalesem) IV edycji konkursu na komiks o Powstaniu Warszawskim organizowanego przez Muzeum Powstania, za komiks pt. ,,Traf” (2010 r.). Twórca scenariuszy do komiksów: ,,Przebiegłe dochodzenie Ottona i Watsona” (seria; rysunki Krzysztof Gawronkiewicz), ,,Tragedyja Płocka” (rysunki Jacek Frąś), ,,Wykolejeniec” (rysunki Berenika Kołomycka), ,,Czasem” (rysunki Marcin Podolec), ,,Tymczasem” (rysunki Przemysław Truściński). Jako prozaik współpracuje z magazynem ,,Nowa Fantastyka”. W ramach XXII łódzkiego Międzynarodowego Festiwalu Komiksu i Gier w Centralnym Muzeum Włókiennictwa odbyła się wystawa pt. „…do scenariusza Grzegorza Janusza”, w której udział wzięli najważniejsi rysownicy tworzący do scenariuszy Janusza.
Duet autorski Tomasz Niewiadomski (rysunki) i Grzegorz Janusz (teksty) uczestniczy od samego początku w Ogólnopolskim Konkursie Satyrycznym ,,Manufaktura Satyry”. Każdorazowo powstają prace, które w sposób żartobliwy interpretują tematy związane z industrialną historią Żyrardowa. Jak inspirująca jest to historia, można przytoczyć przypadek pracy pt. ,,Bibliopolis” zgłoszonej do drugiej edycji konkursu w 2011 roku, którego tematem było ,,Miasto idealne”. Praca ta wkrótce stała się pierwszą stroną obszernego komiksu.
Obecna wystawa w żyrardowskiej Resursie jest Nagrodą Galerii ,,Resursa” w ubiegłorocznej edycji ,,Manufaktury Satyry”. Jest to niepowtarzalna okazja do pełniejszego poznania twórczości Tomasz Niewiadomskiego, który stworzył charakterystyczny i rozpoznawalny styl. Są to głównie realizacje czarno-białe, w których Niewiadomski ujawnił swój rysowniczy kunszt. To co wyróżnia te prace to satyryczna, czasem ironiczna interpretacja podejmowanych tematów. Do tego opowieści te mają bogate zaplecze intelektualne i filozoficzne. Bez odrobiny znajomości historii i kultury, nie można w pełni zrozumieć twórczości Niewiadomskiego, który jest mistrzem groteski, absurdu i surrealizmu. Będąc jednym z najoryginalniejszych przedstawicieli komiksu autorskiego, jest również niestrudzonym popularyzatorem tego gatunku w Polsce. W jednym z wywiadów powiedział: ,,komiksy powinny być tanie, grube i dostępne w każdym kiosku”.
Niezwykłość obecnej wystawy polega na tym, że samo jej obejrzenie nic jeszcze nie daje, trzeba ją jeszcze przeczytać.