Wystawa Bohdana Butenki w zielonogórskim muzeum

Rys. Bohdan Butenko
Rys. Bohdan Butenko

Jutro, w środę 22 sierpnia br. o godz. 17.00 w Muzeum Ziemi Lubuskiej w Zielonej Górze, al. Niepodległości 15, nastąpi otwarcie wystawy prac Bohdana Butenki – znakomitego polskiego grafika i ilustratora. Autora komiksów i książek, projektanta lalek i dekoracji dla teatrów lalkowych oraz scenografii m.in. do Kabaretu Starszych Panów. Twórcy przygód Gapiszona, Kwapiszona, Gucia i Cezara.

W muzeum pojawi się duży fragment ekspozycji „35 maja i później – Butenko pinxit”, przygotowanej przez Muzeum Książki Dziecięcej w Warszawie, która była prezentowana w wielu miastach w Polsce i za granicą. Zielonogórzanie będą mieli okazję podziwiać bogactwo dorobku ilustratorskiego B. Butenki: ilustracje, grafiki, komiksy i plakaty. Kuratorka wystawy Ewa Gruda postawiła sobie dwa główne cele: zaprezentowanie bogactwa dorobku ilustratorskiego Bohdana Butenki oraz powiązanie ilustracji Mistrza z jego własnymi wypowiedziami o sztuce książki, zawartymi na przykład w wywiadach. Oto kilka z nich: „Trzeba przyglądać się dzieciom. To nieustające źródło inspiracji”, „Słowa są tą siłą, która uruchamia wyobraźnię” czy „Czasami pojawia się pomysł na zilustrowanie czegoś, co nie istnieje, a więc po prostu trzeba to napisać…”

Przygotowana wystawy realizowana jest z cyklu Spotkanie z Mistrzem w ramach Lata Muz Wszelakich. Współorganizatorem wydarzenia jest Towarzystwo Miłośników Zielonej Góry WINNICA.

Więcej informacji na stronie > http://mzl.zgora.pl/2018/08/22/butenko-pinxit/

Add a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *