Szecówka Honorowym Obywatelem Miasta i Gminy Żarki

fot. Andrzej Terlecki
fot. Andrzej Terlecki

Wczoraj, 26 czerwca, została otwarta w Muzeum Dawnych Rzemiosł w Starym Młynie w Żarkach (ul. Ofiar Katynia 5) Jubileuszowa Wystawa Rysunków Roberta Szecówki pt. „Patrz i Zapamiętaj”. Wystawa przygotowana z okazji 80. urodzin i 60. rocznicy pracy twórczej Artysty przedstawia obrazy z jego dzieciństwa w Żarkach w latach 1939 – 1945.
Podczas uroczystego wernisażu Robert Szecówka otrzymał Honorowe Obywatelstwo Miasta i Gminy Żarki

Robert Szecówka, pseud. Robs, urodzony w Żarkach w 1935 r., Studiował Architekturę na Politechnice Wrocławskiej. Karykaturzysta, satyryk, ilustrator, animator kulturalny. Współpracował ze „Szpilkami”, „Karuzelą” „Poland”. Miał stałe rubryki w m in. „Wiadomościach“, „Wieczorze Wrocławia“. Pomysłodawca i inicjator Międzynarodowego Festiwalu Karykatury „Satyrykon“ w Legnicy, członek założycieli Fundacji „Pegasus“ w Hamburgu, współorganizator międzynarodowych wystaw malarskich i happeningów – Otwarta Galeria Alster – OFFGALA. Jest laureatem ponad trzydziestu nagród i wyróżnień w tym „Premio Citta di Fano ‘77”, Światowego Salonu Karykatury „Montral ’78”, „Satyrykon ’78, ’79”, Nagroda Muzeum Karykatury w Warszawie 1985. Publikacje
w Polsce, Niemczech, Kanadzie, Francji, Holandii, Rosji i kilkunastu innych krajach. Jego powieść – żart literacki „Pałer” napisany 20 260 słowami wyłącznie na literę „P” w roku 2001 został wpisana do Księgi Rekordów Guinnessa. Za swoją twórczość oraz promocję sztuki polskiej w Niemczech odznaczony został Krzyżem Kawalerskim Orderu Zasługi Rzeczypospolitej Polskiej.

Add a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *