Sympozjum naukowe z ,,Manufakturą Satyry” w tle

Fragment ekspozycji
Fragment ekspozycji

W dniu 25 listopada 2015 roku w Żyrardowie, w Aparthotelu Stara Przędzalnia, znajdującym się XIX-wiecznej fabryce lniarskiej odbyło się kolejne, trzecie już sympozjum z cyklu „Ocalić od zardzewienia”. Organizatorem wydarzenia było Muzeum Kolejnictwa w Warszawie, wspierane przez Mazowieckiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków. Tegoroczna edycja była poświęcona przypadającej w bieżącym roku 170-tej rocznicy powstania Drogi Żelaznej Warszawsko-Wiedeńskiej. Patronat honorowy nad sympozjum objęło Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Marszałek Województwa Mazowieckiego oraz Prezydent Miasta Żyrardowa.

Przybyłych gości powitał Piotr Błażejewski – Prezes Spółki Aparthotel Stara Przędzalnia i Rafał Nadolny – Mazowiecki Wojewódzki Konserwator Zabytków. Sympozjum prowadził Cezary Karpiński – Dyrektor Muzeum Kolejnictwa w Warszawie. Byli obecni m. i. Krzysztof Lucjan Chrzanowski – Zastępca Prezydenta Miasta Żyrardowa, Marcin Rosiński Przewodniczący Rady Miasta Żyrardowa, Maria Badeńska Stapp Miejski Konserwator Zabytków oraz Zbigniew Kołaczek kurator artystyczny OKS ,,Manufaktura Satyry”.

Sympozjum było poświęcone zagadnieniom konserwatorskim i muzealnym związanym z dziedzictwem Drogi Żelaznej Warszawsko-Wiedeńskiej. Wiele uwagi poświęcono aktualnym problemom związanym z zachowaniem tego dziedzictwa. Do udziału w sympozjum zaproszono wielu wybitnych specjalistów z dziedziny historii rozwoju kolejnictwa i techniki, konserwacji zabytków, przedstawicieli muzeów, varsavianistów i miłośników kolei. Byli również obecni przedstawiciele samorządów miast, które znajdowały się na trasie Drogi Żelaznej Warszawsko-Wiedeńskiej.

W trakcie sympozjum zaprezentowano prace z VI edycji żyrardowskiej ,,Manufaktury Satyry”, której tematem była właśnie ,,Kolej”. Wystawę po raz pierwszy pokazano w październiku w Galerii ,,Resursa”.
W ten sposób miasto Żyrardów włączyło się w obchody 170.lecia uruchomienia pierwszej na ziemiach polskich linii kolejowej. Warto przypomnieć, że Ruda Guzowska (późniejszy Żyrardów) leżała na trasie słynnej ,,Wiedenki”. Tu w 1845 powstała stacja kolejowa.

Relacja z wydarzenia znajduje się na stronie Urzędu Miasta Żyrardowa w zakładce ,,Manufaktura Satyry”:
http://www.zyrardow.pl/4632,manufaktura-satyry-2015-sympozjum.html

Add a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *