Skłonność do ostrości – wystawa w Muzeum Karykatury

mk-sklonnosc

W poniedziałek 23 maja o godz. 18.00 w Muzeum Karykatury im. Eryka Lipińskiego w Warszawie, ul. Kozia 11 zostanie otwarta wystawa „Skłonność do ostrości – Uniwersytet Artystyczny w Poznaniu”

Na ekspozycji znajdą się prace studentów i absolwentów trzech pracowni Wydziału Grafiki i Komunikacji Wizualnej Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu: dwóch pracowni plakatu – prof. Eugeniusza Skorwidera i prof. Grzegorza Marszałka oraz pracowni ilustracji prof. Mirosława Adamczyka. Będą to projekty nawiązujące do wydarzeń politycznych i społecznych oraz związanych z nimi haseł, takich jak „Myth of Europe”, „Więzień sumienia”, „Globalny kryzys”, „Multi kulti”, „Young Energy for Europe?”, „Polak potrafi”, „Więcej kultury”, a także plakaty inspirowane m.in. filmami „Seksmisja”, „Drogówka”, „Pod mocnym Aniołem” czy festiwalem „Jazz Jamboree”. Na wystawie znajdą się także projekty okładek i ilustracji. To, co może zwrócić uwagę odbiorców to niezwykła swoboda interpretacji i nieszablonowość myślenia młodych artystów, którzy często trudne i złożone tematy przedstawiają w niezwykle różnorodny sposób: od zaskakującego po skłaniający do refleksji. Zmuszają do niej także intrygujące i często żartobliwe formy.

Tytuł „Skłonności do ostrości” stał się inspiracją do stworzenia grafiki będącej motywem przewodnim tej edycji cyklu. To połączenie ołówka i skalpela, które tworzą wycięcie w formie łuku przypominającego uśmiech, w metaforyczny sposób nawiązując do „ostrych” reakcji i „ciętych” komentarzy twórców reagujących na różne aspekty otaczającego nas świata. Autorem tego motywu jest Szymon Szymankiewicz.

Premierowy pokaz wystawy odbył się w czerwcu ubiegłego roku w Legnicy w ramach Międzynarodowej Wystawy Satyrykon – Legnica 2015. Obecnie wystawa trafia do Warszawy. Specjalny projekt plakatu dedykowany prezentacji w Muzeum Karykatury stworzył Eugeniusz Skorwider.

Add a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *