Satyrykon 2019 – program imprezy

satyr19

Koniec tego tygodnia w Legnicy upłynie pod znakiem humoru i satyry, a to dlatego, że odbywać się tam będą imprezy towarzyszące podsumowaniu tegorocznej edycji Satyrykonu.

Satyrykon to jeden z najważniejszych na świecie konkursów dla rysowników, plakacistów, karykaturzystów itp. – Każdego roku napływają na konkurs tysiące prac z ponad 50 krajów świata. Te rysunki to bardzo aktualne komentarze otaczającej nas rzeczywistości – podkreślał w czasie środowej (5 czerwca) konferencji prasowej Grzegorz Szczepaniak, dyrektor Legnickiego Centrum Kultury.

Satyryczne prace oznaczają bowiem nie tylko śmiech, ale często skłaniają też do refleksji. Rysownicy w wyjątkowo bowiem mądry sposób pokazują problemy współczesnego świata. Na Satyrykon wysyłają prace m.in. twórcy z krajów, które dotknięte są dyktaturą, łamaniem praw człowieka, gdzie tusz i kartka to jedyne dla artystów „narzędzia” do walki z systemem.
Tegoroczny konkurs, na który wpłynęło niemal 2 tys. prac, 539 autorów z 52 krajów świata, obfitował też w rysunki dotyczące m.in. pedofilii w kościele, terroryzmu, wielokulturowości, ekologii i innych, aktualnych dla naszego globu problemów. Międzynarodowe Jury Satyrykonu przyznało nagrody na początku roku, teraz nadszedł czas na finał Satyrykonu w Legnicy, połączony z wieloma atrakcjami dla mieszkańców.

Uroczyste wręczenie nagród laureatom Satyrykonu z całego świata odbędzie się 14 czerwca.

Wręczenie nagród zostanie poprzedzone tradycyjnym odsłonięciem tablic pamięci na ul. Najświętszej Marii Panny. W tym roku odsłonięte zostaną tablice dwóch, nieodżałowanych nie tylko dla Satyrykonu, ale i dla całej polskiej kultury osób: Marii Czubaszek i Zbigniewa Smektały. Po odsłonięciu tablic i uroczystości wręczenia nagród, czeka nas otwarcie głównej Wystawy Pokonkursowej Satyrykonu 2019 w Muzeum Miedzi oraz wernisaż wystawy „Jubileusz na cztery ręce”, autorstwa Małgorzaty Lazarek i Przemysława Dunaja.
– Oboje są laureatami nagród Grand Prix Satyrykonu i podczas wspólnej wystawy pokażą, jak Satyrykon zmienił ich artystyczne życie, jak wręcz wywrócił je do góry nogami – mówiła podczas konferencji prasowej Elżbieta Pietraszko, szefowa Satyrykonu.

Natomiast 15 czerwca będziemy mogli obejrzeć m.in. wernisaż wystawy Bartosza Bieniasa, najlepszego debiutanta Satyrykonu 2019 i laureata przyznawanej przez dziennikarzy nagrody im. Andrzeja Waligórskiego. – Dziennikarze pracujący przy Satyrykonie przyznają swoją nagrodę od 27 lat, a Bartosz Bienias ma 26 lat – zaznaczyła podczas konferencji prasowej Elżbieta Pietraszko. I przytoczyła zabawną anegdotę.
– Zawsze, kiedy informuję artystę, że zdobył nagrodę Satyrykonu i proponuję mu wystawę, spotykam się z wielką euforią! Tymczasem pan Bartosz Bienias, laureat aż dwóch nagród Satyrykonu 2019: na najlepszy debiut i nagrody dziennikarzy, odpowiedział mi, że… nie czuje się jeszcze na taką wystawę gotowy! Coś takiego nie zdarzyło się nigdy w historii Satyrykonu! Na szczęście ten młody twórca, student z Krakowa, dał się jakoś przekonać, że powinien wykorzystać swoje 5 minut. Na wystawie jego prac zobaczymy nie tylko świetne plakaty, ale też fotografie młodego artysty, wykonane w dawno zapomnianej technice GUMA, którą pan Bartosz, bodaj jako jedyny w Polsce, nadal się fascynuje – mówi Elżbieta Pietraszko.

Drugim wydarzeniem 15 czerwca będzie wernisaż wystawy ilustracji Magdaleny Burdzyńskiej „Quarks, Elephants &Pierogi: Poland in 100 words”. Będzie to nie tylko wystawa, ale też prapremiera książki – albumu, którego premiery odbędą się jesienią m.in. w Londynie i Nowym Jorku. Książka – album, wydana w języku angielskim, jest skierowana do zafascynowanych Polską obcokrajowców. Wydana przez Instytut Adama Mickiewicza i portal Culture.pl publikacja, która otrzymała w tym roku tytuł Najpiękniejszej Książki Roku, będzie dostępna do kupienia w Galerii Satyrykonu w Legnicy, a uczestnicy wernisażu otrzymają jej dwujęzyczny, polsko – angielski folder.

Dodatkowymi wystawami Satyrykonu 2019 będą: ekspozycja „Pociągi i koleje” – przedstawiająca wybrane rysunki z festiwalu George Van Raemdonck Kartoenale w Belgii (do obejrzenia w Galerii Piastów) oraz uliczna wystawa w centrum miasta, poświęcona tematyce kulinarnej.

Międzynarodowa wystawa Satyrykon – Legnica 2019
(wystawa pokonkursowa)

Termin: 6 VI – 25 VIII 2019
Wernisaż: 14 VI 2019 r. (piątek), godz. 17.30
Miejsce: Muzeum Miedzi w Legnicy, ul św. Jana 1
Wstęp wolny

Na wystawę wpłynęło 1.933 prace 539 autorów z 52 krajów świata. Jury zakwalifikowało do wystawy pokonkursowej 198 prac 120 autorów. Tematem wiodącym jest „STOP”. Druga kategoria konkursu to ŻART i SATYRA. Otwarta formuła konkursu pozwala wziąć udział w konkursie wszystkim adeptom sztuki, młodym artystom, studentom szkół artystycznych i krewkim emerytom; amatorom z domów kultury i pracującym w zawodzie profesjonalistom. Sednem legnickiego Satyrykonu jest prezentacja
i dokumentacja poszukiwań polskie i obcej satyry w sztukach plastycznych, jak również promocja twórczości najmłodszego pokolenia i ułatwianie startu w dojrzałe życie artystyczne.

„Jubileusz na cztery ręce” – Małgorzata Lazarek & Przemysław Dunaj

Termin: 12 VI – 21 VII 2019 Wernisaż: 14 VI 2019 r. (piątek), godz. godz.19.00
Miejsce: Galeria RING, Rynek 12
Wstęp wolny

Wystawa składa się z dwóch indywidualnych prezentacji Małgorzaty Lazarek i Przemysława Dunaja. Punktem wyjścia proponowanej narracji jest spotkania autorów na Satyrykonie w 1999 roku. Ekspozycja rozchodzi się w dwóch kierunkach i pokazuje prace, które powstały od tamtego czasu. Upływające lata zaznaczono graficznym znakiem – przerywaną linią z wektorami. To pewnego rodzaju kalendarium obejmuje dwie dekady z życia autorów. Całość pokazu budują rysunki satyryczne
i prasowe, ilustracje, ale też inne formy twórczej aktywności Lazarek i Dunaja
Autorzy pragnęliby, aby widzowie oprócz kontaktu z ich twórczością zastanowili się nad kilkoma prawdami natury ogólnej: nieuchronnością upływającego czasu, słusznością podejmowanych wyborów, wzlotom i upadkom oraz nad siłą przyjaźni, której należy szukać również w pomyśle na tę wystawę.

Bartosz Bienias – najlepszy debiut Satyrykonu 2019

Termin: 11 VI – 27 VII 2019
Wernisaż: 15 VI 2019 r. (sobota), godz. godz.17.00
Miejsce: Satyrykon, Rynek 36
Wstęp wolny

Bartosz Bieniasz studiuje na Uniwersytecie Pedagogicznym na Wydziale Grafiki. Pasjonat fotografii. Jest laureatem nagrody legnickich dziennikarzy im. Andrzeja Waligórskiego. Nagrodę otrzymuje autor polski za rysunek odpowiadający dewizie Patrona nagrody: „..nie kopać leżącego, nie huśtać się na wiszącym, ale tępić głupotę we wszystkich przejawach”.

„Quarks, Elephants & Pierogi: Poland in 100 words” – ilustracje MAGDALENA BURDZYŃSKA

Termin: 6 VI – 31 VII 2019
Wernisaż: 15 VI 2019 r. (sobota), godz.: godz.18.00
Miejsce: Teatr im. Heleny Modrzejewskiej w Legnicy, Rynek 39
Wstęp wolny

Wystawa nawiązuje do książki wydanej przez Instytut Adama Mickiewicza, składa się z serii stu ilustracji i artykułów pisanych w języku angielskim, odwołujących się do jednego polskiego słowa.
Książka wydana w formie tzw. „elementarza” jest też mini słownikiem zachęcającym i motywującym zagranicznego odbiorcę do nauki języka oraz poznania jego struktury i charakteru. Dzięki tekstom tworzonym przez redaktorów współpracujących z portalem Culture.pl ma stać się wizytówką jakości oraz promować język polski na całym świecie.
Najbardziej niezwykłe historie związane z pochodzeniem 100 polskich słów, ilustrowane przez Magdę Burdzyńską, jedną z czołowych polskich projektantek graficznych, która cieszy się uznaniem w świecie designersko-projektowym, czego dowodem są liczne nagrody i wyróżnienia oraz ważna nagroda w konkursie PTWK Najpiękniejsze Książki Roku 2018.

Źródło: satyrykon.pl

Add a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *