Rysownicy z trzech kontynentów laureatami World Press Cartoon

wpc18

Tegoroczna 13. edycja konkursu World Press Cartoon zostanie podsumowana 2 czerwca w Centrum Kultury i Kongresu w Caldas da Rainha w Portugalii. Zwieńczeniem konkursu będzie wielka wystawa najlepszych prac opublikowanych w 2017 roku w gazetach i czasopismach z całego świata. Tegoroczni laureaci pochodzą z ośmiu krajów na trzech kontynentach – z Europy, Azji i Ameryki Południowej.

Prace nagrodzone w tym najbardziej prestiżowym międzynarodowym konkursie rysunku prasowego są autorstwa: Cau Gomez i Silvano Mello (Brazylia), Fadi Abou Hassan (Norwegia), Hicabi Demirci (Turcja), Luc Descheemaeker (Belgia), Marilena Nardi (Włochy), Nedeljko Ubovic       ( Serbia), Peter Nieuwendijk (Holandia) i Thomas Antony (Indie). Nagrodzone rysunki i karykatury dotyczą najbardziej aktualnych postaci i wydarzeń z 2017 r., takich jak Donald Trump, fałszywe wiadomości i wolność słowa.

W tej edycji konkursu dopuszczono po raz pierwszy do udziału prace satyryczne publikowane w internecie, pod warunkiem, że publikacja miała miejsce na profesjonalnej stronie internetowej o uznanym dziennikarskim charakterze. Do tej pory World Press Cartoon był otwarty tylko na udział oryginałów opublikowanych w prasie drukowanej. Członkowie jury docenili tę innowację i wzywają do „szerokiego rozpowszechnienia uprawnień do konkurowania prac publikowanych online, ponieważ z powodu powszechnego kryzysu prasy drukowanej jest to w wielu przypadkach jedyny dostępny sposób na profesjonalne osiągnięcie rysowników”.

Na wystawie pokonkursowej zostanie zaprezentowanych 281 karykatur, rysunków satyrycznych i humorystycznych podsumowujących historię roku 2017. Prace publikowane były w 227 tytułach prasowych w 54 krajach. Wystawę będzie można oglądać od 2 czerwca do 28 lipca br.

Add a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *