Po wernisażu Łabędzkiego w Żyrardowie

Dariusz Łabędzki - fot. www.zyrardow.pl
Dariusz Łabędzki – fot. www.zyrardow.pl

Europejska Noc Muzeów w żyrardowskiej Resursie rozpoczęła się wernisażem wystawy Dariusza Łabędzkiego – ,,KARYKATURY i inne figury”. Wystawa tego znakomitego artysty z Poznania jest Nagrodą Galerii ,,Resursa” w VII Ogólnopolskim Konkursie Satyrycznym ,,Manufaktura Satyry” Żyrardów 2016. Łabędzki otrzymał ją za portret Filipa de Girarda w szczególnym dla Żyrardowa roku. Miniony rok, to nie tylko setna rocznica nadania praw miejskich Żyrardowowi. To również rok dedykowany temu genialnemu inżynierowi i wynalazcy, od którego pochodzi nazwa naszego miasta.

Wśród przybyłych na otwarcie wystawy gości znaleźli się: Marcin Rosiński – Przewodniczący Rady Miasta Żyrardowa, Elżbieta Laskowska – Dyrektor Muzeum Karykatury im. Eryka Lipińskiego w Warszawie i Witold Mysyrowicz – Prezes Stowarzyszenia Polskich Artystów Karykatury. Kurator artystyczny Galerii ,,Resursa” – Zbigniew Kołaczek, oraz sam autor opowiadali o trudnej sztuce karykatury portretowej.

Żyrardowska ekspozycja obejmuje zbiór portretów i karykatur wybitnych osobowości z różnych dziedzin ludzkiej aktywności. Obok wizerunków Alberta Einsteina, Alfreda Hitchocka i Quentina Tarantino można zobaczyć Romana Polańskiego, Andrzeja Wajdę, Michała Żebrowskiego, Agnieszkę Radwańską, Roberta Lewandowskiego, czy filmowego Doktora Housa (Hugha Lauriego). Zaprezentowano też jedną z najbardziej znanych prac p.t. ,,Rosnę”, która była okładką tygodnika ,,Wprost” w roku 1993. Przedstawia portret małego chłopca łudząco przypominającego Adolfa Hitlera. Praca została wykonana do serii artykułów o odradzających się ruchach nacjonalistycznych, i była opatrzona podpisem ,,Rosnę…! Skinheadzi: Dzieci Europy”. Kiedy praca była eksponowana w Berlinie w ramach międzynarodowej wystawy ,,Europa, Europa”, wywołała sporą konsternację. Niemcy zmienili tytuł na …,,Hitler baby” !

Tę i inne karykatury autorstwa Dariusza Łabędzkiego można zobaczyć na stronie http://karykatury.com.pl/galeria.html

Obszerna fotorelacja z Europejskiej Nocy Muzeów, w tym z wernisażu znajduje się na stronie Miasta Żyrardowa:
https://www.zyrardow.pl/4831,2017.html?tresc=42146

oraz w zakładce Galerii ,,Resursa”:
http://www.resursa.zyrardow.pl/index.php?id=146

Add a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *