Papcio Chmiel i jego podopieczni – wystawa w Muzeum Karykatury

papcio

W poniedziałek 7 grudnia br. o godz. 12.00 zostanie otwarta w Muzeum Karykatury w Warszawie, ul. Kozia 11, niezwykła wystawa komiksu „Papcio Chmiel i jego podopieczni”. Wernisaż swoją obecnością uświetni Henryk Jerzy ChmielewskiPapcio Chmiel.

PAPCIO CHMIEL I JEGO PODOPIECZNI
wystawa inaugurująca cykl prezentacji komiksu
„Galeria Komiksu” Muzeum Karykatury im. Eryka Lipińskiego
grudzień 2015 – luty 2016

Henryk Jerzy Chmielewski ps. Papcio Chmiel (ur. 7 czerwca 1923 r. w Warszawie). Grafik, rysownik, publicysta, twórca komiksów, plakatów. Uczestnik Powstania Warszawskiego w 7 Pułku Piechoty AK „Garłuch” (ps. Jupiter), członek Związku Polskich Artystów Plastyków (1956), Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej oraz Środowiska Żołnierzy 7 Pułku Piechoty Armii Krajowej „Garłuch” (1983).

W latach 1950–1956 studiował na Wydziale Grafiki Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Dyplom uzyskał w 1956 roku w pracowni prof. Henryka Tomaszewskiego. Jako rysownik zadebiutował w 1947 roku w czasopiśmie „Świat Przygód” przekształconym w 1949 roku w „Świat Młodych”. W redakcji pisma pracował jako grafik i publicysta do 1983 roku, a publikował na jego łamach do 1992 roku.

Jest twórcą kontynuacji serii komiksowej publikowanej w „Świecie Przygód” Sierżant King z królewskiej konnicy (1947) oraz komiksów własnego autorstwa, które ukazywały się w tym czasopiśmie, m.in.: Szczudełko i Sadełko (1948), Barbarka Figlarka (1948) oraz w „Świecie Młodych”, m.in.: Półrocze bumelanta (1951), Witek Sprytek (1955–1956), Cyrk Bum! tarara (1957), Anka Telemanka (1969), Kapitan Mewka (1970–1972), Roz i Bitek (1974 i 1977). Wspólnie z Barbarą Tylicką jest autorem książki dla dzieci Generał Ciupinek (1965), do której wykonał ilustracje. Napisał również autobiografię Urodziłem się w Barbakanie (1999) oraz jej ciąg dalszy – Tytus zlustrowany (2006) oraz wersję uzupełnioną – Tarabanie w Barbakanie (2013).

Największą popularność przyniósł mu komiks Tytus, Romek i A’Tomek publikowany na łamach „Świata Młodych” od 1957 roku, następnie od 1966 roku wydawany w formie książkowej. Do tej pory ukazało się 31 Ksiąg, a także wiele albumów z przygodami Tytusa, Romka i A’Tomka, wydanych w łącznym nakładzie kilkunastu milionów egzemplarzy. Wizerunek trójki bohaterów wykorzystano dotąd w wielu produkcjach, m.in.: plakatów, znaczków pocztowych, kubków, figurek, lalek, sztuk teatralnych, słuchowiska CD na podstawie Księgi XIII, nagrania fonicznego z Ksiąg I, II, III oraz filmów animowanych. Na Międzynarodowym Festiwalu Komiksu w Łodzi wręczana jest każdego roku plakietka z portretem Tytusa „Doctor Humoris Causa – za zasługi dla komiksu”. Tytus jest maskotką Festiwalu Filmów dla Dzieci „Zero Nudy” organizowanym w Opolu. Przy Szkole Podstawowej z Oddziałami Integracyjnymi nr 87 im. 7 PP AK „Garłuch” w Warszawie powołano kapitułę Dyplomu Tytusa, która nagradza uczniów za ich sukcesy.

Tytus, Romek i A’Tomek sa także bohaterami wydanych ostatnio sześciu albumów historycznych z wyobraźni Papcia Chmiela narysowanych (2009–2014) oraz Elemelementarza (2015).

Henryk Jerzy Chmielewski jest laureatem Złotego Medalu „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”, który otrzymał w 2007 roku, oraz Orderu Uśmiechu. W 2009 roku został odznaczony Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski, a w 2013 roku – medalem „Zasłużony dla Warszawy”.

Wystawa w Muzeum Karykatury zaprezentuje przede wszystkim oryginalne prace z kolekcji Artysty – m.in. plansze do wydanego w 2015 r. Elemelementarza. Znajdą się na niej również plakaty, obrazy olejne, materiały o charakterze dokumentalnym, książki i fotografie, przykłady z kolekcji inspirowanych komiksami Papcia Chmiela.
Jednym z ciekawszych fragmentów wystawy będzie prezentacja oryginalnych plansz, kojarzonego z twórczością Mistrza komiksu Tytus, Romek i A’Tomek. W 2016 roku minie 50 lat od ukazania się Księgi I przygód niesfornego szympansa Tytusa w wersji książkowej, zatytułowanej Tytus, Romek i A’Tomek: Tytus harcerzem, a w 2017 roku będziemy obchodzić jego 60-te urodziny, które miały miejsce na łamach tygodnika „Świat Młodych”.

Ekspozycji w Muzeum Karykatury będzie towarzyszył katalog, w którym obok reprodukcji prac, informacji biograficznych i bibliograficznych, znajdą się również teksty krytyczne poświęcone twórczości Papcia Chmiela. Specjalnie dla wystawy w Warszawie Papcio Chmiel zaprojektował plakat.

Oprócz przypomnienia i popularyzacji wiedzy o jednym z największych mistrzów polskiego komiksu, jednym z celów wystawy jest przygotowanie merytoryczne do planowanego stworzenia tzw. „Galerii Komiksu” przy Muzeum Karykatury im. Eryka Lipińskiego – cyklu wystaw, w ramach którego będziemy prezentować najlepsze osiągnięcia twórców tego gatunku, związanych również ze sztuką karykatury. Otwarcie ekspozycji planowane jest na 7 grudnia 2015 r.

Prace z kolekcji i archiwum:
Henryka Jerzego Chmielewskiego – Papcia Chmiela
Krzysztofa Masiewicza
oraz ze zbiorów
Muzeum Karykatury im. Eryka Lipińskiego
Kuratorzy wystawy: Elżbieta Laskowska, Piotr Kułak
projekt plakatu: Henryk Jerzy Chmielewski ps. Papcio Chmiel
opracowanie graficzne plakatu: Stanisław Gajewski

(info: muzeumkarykatury.pl)

Add a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *