Papcio Chmiel i Jego Podopieczni w Zielone Górze

tys-at-rom
okładka II księgi przygód „Tytus, Romek i A’Tomek” – rok 1967

W środę, 6 lipca br. o godz. 17.00 w Muzeum Ziemi Lubuskiej w Zielonej Górze, aleja Niepodległości 15, zostanie otwarta wystawa „Papcio Chmiel i Jego Podopieczni”.

Jest to kolejna ekspozycja z cyklu Spotkania z Mistrzem, odbywającego się w ramach dorocznego Lata Muz Wszelakich, a współorganizatorami wydarzenia są: Muzeum Ziemi Lubuskiej, Towarzystwo Miłośników Zielonej Góry WINNICA oraz Zielonogórski Ośrodek Kultury.

Na wystawie pokazane zostaną prace Henryka J. Chmielewskiego znakomitego rysownika, którego śmiało możemy nazwać ojcem polskiego komiksu. Bohaterowie jego ksiąg – kultowe dziś postaci Tytusa, Romka i A’Tomka – towarzyszą już trzeciemu, a nawet czwartemu pokoleniu Polaków. Intrygują, bawią i wyostrzają zmysł obserwacji. Co ciekawe, nie tylko graficzne odniesienia postaci mocno utrwaliły się w naszej świadomości. Niektóre z tekstów umieszczonych w „dymkach” nad rysunkami, jak mówią wierni fani komiksu, żyją drugim życiem i często przywoływane są podczas rozmów. Nie wszyscy zdają sobie sprawę, że ich autorem jest właśnie niezmiennie dowcipny, zawsze na czasie i znakomity graficznie Papcio Chmiel.

Na wystawie można odnaleźć wybrane prace, ilustrujące przygody sławnych bohaterów, od 1958 roku do 2013 roku. Oglądając je w jednej przestrzeni, prześledzić możemy zmiany, jakim podlegał ten komiks. Syntetyczna początkowo kreska Papcia Chmiela ewoluowała, stając się z czasem bardziej dynamiczna, a czarno-białe figurki ubrane zostały w kolory, z każdą kolejną dekadą coraz bardziej krzykliwe. Bohaterowie kreskówki z biegiem lat zaczęli eksplorować nie tylko nasz współczesny świat – na Ziemi i w kosmosie – ale i historię.

Komisarzem wystawy jest Alicja Błażyńska, a ekspozycję oglądać będzie można do 21 lipca br.

Add a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *