Odszedł Zbigniew Jujka
|W wieku 84 lat zmarł Zbigniew Jujka, znany polski karykaturzysta i dziennikarz. Przez wiele lat publikował swoje satyryczne rysunki w gdańskim „Dzienniku Bałtyckim”. Był laureatem Nagrody Prezydenta Miasta Gdańska w Dziedzinie Kultury.
Zbigniew Jujka urodził się w 1935 Starym Targu. Ukończył Państwową Wyższą Szkołę Sztuk Plastycznych w Gdańsku (obecna Akademia Sztuk Pięknych) w Gdańsku na Wydziale Architektury Wnętrz. Debiutował jako rysownik-satyryk w 1953 w „Gazecie Zielonogórskiej”, potem związał się z „Dziennikiem Bałtyckim”. W latach 1960–1963 publikował tam cykl rysunkowy „My i oni”. Przez ponad 30 lat był redaktorem graficznym gazety. Od 1963 do końca życia (z przerwą w okresie stanu wojennego) w cyklu „Dzienniczek”, ukazującym się na łamach tego czasopisma, komentował poprzez rysunki satyryczne najważniejsze wydarzenia polityczne i społeczne upływającego tygodnia. Współpracował także z innymi wydawnictwami w Polsce i za granicą. Zasłynął jako autor tysięcy rysunków satyrycznych. Zajmował się też grafiką, plakatem, ilustracją książkową. Współautor albumowej antologii „III Rzeczpospolita w karykaturze”.
W latach 1989–1996 był prezesem Stowarzyszenia Polskich Artystów Karykatury
Za swoją pracę był wielokrotnie nagradzany w Polsce i za granicą. Otrzymał m.in. Grand Prix i złoty medal Salonu w Anconie we Włoszech (1975), główną nagrodę na XVI Światowym Salonie Rysunkowym w Knokke-Heist w Belgii (1977), zdobywał nagrody na legnickim Satyrykonie i w konkursach w Zielonej Górze. Pięciokrotnie był laureatem Złotej Szpilki” – nagrody w dorocznym konkursie legendarnego tygodnika „Szpilki”. W roku 2000 został uhonorowany nagrodą „Eryka” przez Stowarzyszenie Polskich Artystów Karykatury. W latach 2002-2003 zdobywał laur „Błękitnego Melonika” na gdańskim Festiwalu Dobrego Humoru.
W 1973 odznaczony Srebrnym Krzyżem Zasługi oraz odznaką „Za zasługi dla Gdańska”. Otrzymał potem także odznakę „Zasłużony Ziemi Gdańskiej”. W 1998 został odznaczony Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski, a w 2006 – Srebrnym Medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”. W tym samym roku otrzymał dyplom honorowy Nagrody „Pro Ecclesia et Populo” przyznawanej w archidiecezji gdańskiej. W 2009 został odznaczony Medalem św. Wojciecha.
Cześć Jego pamięci !!!