Odszedł Vadim Konoplianski

vadim-konoplianski
Vadim Konoplianski 1933 – 2019

Wczoraj w wieku 86 lat zmarł nestor rosyjskich karykaturzystów Vadim Konoplianski.

Vadim Sergeevich Konopliansky urodził się 13 września 1933 r. w Tambowie (Rosja) w rodzinie projektanta Siergieja Pietrowicza i architekta Niny Michajłowej Konopliansky.

Ukończył Moskiewski Instytut Fizyki i Technologii jako specjalista elektroniki w 1958 r. oraz „MIREA” jako specjalista inżynierii komputerowej w 1978 r. Do 1989 roku pracował w instytucie badań obronnych (karierę zawodową zakończył jako kierownik laboratorium i główny projektant).

Od 1995 roku zajmował się reklamą i projektowaniem. W latach 1999 – 2001 współredagował zakładowy tygodnik „Pracownik kolei moskiewskiej”, w latach 2001 – 2004 był redaktorem naczelnym tygodnika „Nowy Krokodyl”. Następnie redagował lub współredagował m.in. magazyn „Business Lady”, pismo komiksowe „Zbawiciel”, miesięcznik „Błazen”, magazyn komiksowy „Historiks”.

Jako rysownik zadebiutował w roku 1955 na łamach wydawanego w Czechosłowacji pisma „Światowe Nowości Studenckie”. Na poważnie rysunkiem zajął się w połowie lat 60-tych nawizując współpracę m.in. z litewskim magazynem satyrycznym „Šluota”, radziecką edycją magazynu „Sputnik”, gazetami „Niedziela”, „Kommersant”, „Moskiewski Komsomolec”, „Trud”, „Gudok” i wieloma innymi.

Zilustrował 6 książek popularnonaukowych, opublikował trzy albumy autorskie z rysunkami satyrycznymi. Był laureatem międzynarodowych konkursów w Gabrowie (Bułgaria), Tokio (Japonia), Montrealu (Kanada), w Iranie i wielokrotnie w Moskwie. Gazeta „Gudok” nadała mu tytuł „Dziedzic Ilfa i Pietrowa”, a „Moskiewski Komsomolec” uznał go rysownikiem roku.

Był członkiem Moskiewskiego Związku Artystów, członkiem Gildii Karykaturzystów Rosyjskiego Związku Mediów oraz od 2014 r. honorowym członkiem Rosyjskiej Akademii Sztuk.

Cześć Jego pamięci !

Add a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *