Odszedł Tomi Ungerer

By Claude Truong-Ngoc / Wikimedia Commons - cc-by-sa-3.0, CC BY-SA 3.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=31828398
By Claude Truong-Ngoc / Wikimedia Commons

W nocy z 8 na 9 lutego br. w domu swojej córki w Irlandii w wieku 87 lat zmarł Tomi Ungerer – kultowy francuski rysownik, karykaturzysta i autor wydawanych na całym świecie książek dla dzieci.

Artysta urodził się w 1931 roku w Strasburgu, skąd wywędrował w latach 50. do USA. Przebywał też jakiś czas w Kanadzie, a od 1976 mieszkał wraz ze swą trzecią żoną w Irlandii.

Był laureatem prestiżowej nagrody zwanej Noblem literatury dziecięcej – Hans Christian Andersen Award (1998). Jako niestrudzony obrońca wartości, takich jak tolerancja i wzajemne poszanowanie kultur, a także zagorzały przeciwnik rasizmu, Tomi Ungerer został w 2000 roku mianowany przez Radę Europy Ambasadorem Dobrej Woli ds. Dzieci i Edukacji.

We wczesnym okresie twórczości Ungerer inspirował się ilustracjami The New Yorker, zwłaszcza Saula Steinberga. W 1956 przeprowadził się do USA, gdzie w wydawnictwie Harper & Row opublikował swoją pierwszą książkę dla dzieci „The Mellops Go Flying”. Kolejna, „Moon Man”, spotkała się z uznaniem krytyków.

Ungerer pracował jako ilustrator dla czasopism: The New York Times, Esquire, Life, Harper’s Bazaar, The Village Voice. Oprócz książek dla dzieci jest autorem wielu publikacji dla dorosłych: o tematyce erotycznej oraz wydźwięku antywojennym.

Rękopisy i ilustracje wczesnych prac Ungerer ofiarował Children’s Literature Research Collection at the Free Library of Philadelphia.

W 2007 w Strasburgu, rodzinnym mieście autora, powstało poświęcone mu muzeum: The Musée Tomi Ungerer/Centre international de l’illustration.

Add a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *