Odszedł Stefan Papp

Stefan Papp 1932 - 2020
Stefan Papp 1932 – 2020

W poniedziałek, 23 marca 2020 roku, zmarł w Krakowie wybitny polski artysta – rzeźbiarz, grafik, rysownik, satyryk i karykaturzysta Stefan Papp.

Stefan Papp (ur. 10. kwietnia 1932 r. zm. 23.03.2020 r.) – zajmował się rzeźbą, kolażem, grafiką, obiektem i rysunkiem satyrycznym, rysunkiem artystycznym, sztuką akcji; poezją, publicystyką kulturalną i społeczną, teorią i krytyką sztuki, metodologią i realizacją kształtowania przestrzeni społecznej oraz teorią postrzegania środowiska.

W 1947 przyjechał z Rumunii do Polski. Uczęszczał do Gimnazjum Snycerskiego w Cieplicach, do Państwowego Liceum Technik Plastycznych w Zakopanem oraz do Państwowego Liceum Ogólnokształcącego dla Pracujących w Jeleniej Górze, gdzie w 1952 r. zdał maturę. Studia na Wydziale Rzeźby ASP w Krakowie, w pracowni prof. Xawerego Dunikowskiego i prof. Wandy Ślędzińskiej, ukończył dyplomem w 1958 r. W 1996 r. obronił doktorat na Wydziale Architektury Politechniki Krakowskiej.

W latach 50. XX wieku pracował w redakcjach: magazynu graficzno – literackiego „Zebra” w Krakowie i „Tygodniku Powszechnym”. Współpracował także z periodykami: „Dziennik Polski”, „Znak”, „Więź”, „Życie Literackie”, „Szpilki”, „Współczesność”, „Przekrój”, „Sztuka”, „Przegląd Tygodniowy”, „Panorama Północy”, a także z Telewizją i rozgłośnią Polskiego Radia w Krakowie. Od lat 60. do 80. XX wieku był redaktorem graficznym „Tygodnika Powszechnego”.

W latach 1979 – 2001 wykładał na Wydziałach Design i Architektury Fachhochschule w Münster (RFN).

W 2002 roku prowadził seminarium projektowe Strefa Parku Chopina, na Wydziale Architektury Politechniki Śląskiej w Gliwicach.

Cześć Jego pamięci !

Add a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *