Odszedł Mort Drucker

Mort Drucker 1929 - 2020
Mort Drucker 1929 – 2020

W wieku 91 lat, 8 kwietnia 2020 roku, zmarł Mort Drucker – kultowy rysownik i karykaturzysta amerykański, który przez wiele dekad publikował swoje prace na łamach „Mad Magazine”.

Mort Drucker urodził się 22 marca 1929 roku na Brooklynie w Nowym Jorku. Uczęszczał do Erasmus Hall High School, gdzie poznał swoją przyszłą żonę Barbarę. Pobrali się wkrótce po ukończeniu liceum. Kariera rysownicza Druckera rozpoczęła się w 1947 roku. Był asystentem Berta Whitmana w pracy nad komiksem „Debbie Dean”. Następnie dołączył do DC Comics (wówczas National Periodical Publications), gdzie zajmował się retuszem. Pracował też dla „Esquire Magazine” nad rysunkami do rubryczki „The Mountain Boys”. Na początku lat 50. opuścił DC i zaczął pracę freelenacera dla takich wydawnictw, jak Dell, Atlas (później Marvel Comics) oraz St. John’s, okazjonalnie wykonując zlecenia dla byłego pracodawcy.
W 1956 roku tuż dołączył do zespołu „Mad Magazine”, zastępując Harveya Kurtzmana, gdzie pracował przez kolejnych 55 lat. Tym samym Drucker stał się rysownikiem o największym, nieprzerwanym stażu pracy w „Mad Magazine”. Stworzył wiele karykatur, które trafiły na okładki czasopisma. Zajmował się nie tylko rysowaniem, ale również pisaniem. Spod jego ręki wyszło ponad 400 notek opublikowanych w magazynie. Był również autorem plakatu do filmu George’a Lucasa „Amerykańskie graffiti”.
Czterokrotnie był laureatem nagrody National Cartoonists Society Special Features. W 2017 roku zdobył Reuben Award oraz został wprowadzony do National Cartoonists Society Hall of Fame.

Cześć Jego pamięci !

Add a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *