Odszedł Józef Jabłoński

Józef Jabłoński 1943 - 2020
Józef Jabłoński 1943 – 2020

We wtorek, 15 września, zmarł Józef Jabłoński – artysta malarz, rysownik, karykaturzysta, satyryk i nauczyciel, ale przede wszystkim bardzo aktywny i pogodny człowiek

Urodził się w 1943 roku w Białymstoku, ale swoje zawodowe i twórcze życie związał z Kętrzynem, a od 2004 roku z Mrągowem.

Artysta ukończył Technikum Sztuk Plastycznych w Supraślu, Studium Nauczycielskie w Ełku i Wyższą Szkołę Sztuk Plastycznych w Gdańsku. Był nauczycielem w Kętrzynie i w Mrągowie. Od 2007 roku współpracował z mrągowskim Uniwersytetem Trzeciego Wieku, gdzie z sukcesami prowadził zajęcia plastyczne.

Był współzałożycielem i członkiem Stowarzyszenia Polskich Artystów Karykatury. Należał też do Stowarzyszenia Edukacji Plastycznej i Związku Polskich Artystów Plastyków.

W swojej twórczości zajmował się głównie karykaturą i rysunkiem satyrycznym. Jego prace wielokrotnie można było znaleźć na łamach „Gazety Olsztyńskiej”, „Gazety w Kętrzynie”, „Kuriera Mrągowskiego”, „Dzienniku Pojezierza”, „Gazecie Kętrzyńskiej” czy „Nowin Północnych”. Współpracował też z ogólnopolskimi czasopismami, m.in. „Sztandar Młodych”, „Trybuna”, „Karuzela”, „Twój Dobry Humor” czy „Uroda”.

Gdy miałem 14 lat w jednej z gazet zobaczyłem rysunki satyryczne i bardzo mi się one spodobały. Pomyślałem, że chciałbym to robić. Już w szkole średniej, dostałem albumik przedwojennego rysownika Kazimierza Grusa. To mnie jeszcze bardziej sprowokowało, żeby coś takiego robić — tak Józef Jabłoński opowiadał o swojej pierwszej inspiracji.

Jeden z ostatnich jego rysunków, ilustrujący spojrzenie na konflikt w mrągowskim szpitalu brał udział w tegorocznym II Ogólnopolskim Konkursie na Rysunek Prasowy im. Aleksandra Wołosa.

Cześć Jego pamięci !

Add a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *