Odszedł Joe Szabo

Joseph George Szabo (4.02.1950 – 2.02.2016)
Joe Szabo  4.02.1950 – 2.02.2016

Ze znacznym opóźnieniem dotarła do Europy zza oceanu smutna wiadomość o śmierci Joe Szabo. Zmarł on 2 lutego br, na dwa dni przed swoimi 66 urodzinami…

Joseph George Szabo (4.02.1950 – 2.02.2016) – urodził się w Budapeszcie na Węgrzech. Był dziennikarzem, absolwentem Akademii Dziennikarskiej, którą ukończył w roku 1974. Rok później ożenił się. Wspólnie z żoną podjęli udaną próbę ucieczki z komunistycznych Węgier i zamieszkali w USA.
Był autorem szeregu publikacji drukowanych i elektronicznych, głownie poświęconych, ale nie tylko, rysunkowi satyrycznemu i karykaturze. Pracował jako redaktor, dyrektor artystyczny i rysownik – współpracował z wieloma renomowanymi europejskimi i amerykańskimi gazetami i czasopismami. Zorganizował i był przewodniczącym jury w festiwalu rysunku satyrycznego w Budapeszcie, oprócz tego często jurorował w konkursach w innych krajach.
Najbardziej cenioną publikacją jego autorstwa jest „The Finest International Political Cartoons of our Time” – album z rysunkami wybitnych politycznych rysowników z blisko 60 krajów, w tym 14 laureatów nagrody Pulitzera.
Do historii przejdzie też jako wydawca i redaktor naczelny międzynarodowego magazynu „Witty World”, którego drukowana wersja docierała przez ponad dekadę, na przełomie lat osiemdziesiątych i dziewięćdziesiątych, do 103 krajów. Magazyn miał też swoją wersję internetową.
Joe Szabo był także laureatem dwunastu międzynarodowych nagród, w tym International Press Prize w Belgii i nagrody za całokształt twórczości przyznanej w Meksyku.

Cześć Jego pamięci !

Add a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *