Odszedł Andrzej Dziatlik

http://www.dziatlik.pl/indexan.html
Andrzej Dziatlik 1935-2015 / fot: www.dziatlik.pl

W miniony piątek, 9 października, odszedł Andrzej Dziatlik, rysownik, ilustrator, grafik, twórca plakatów. 22 listopada skończyłby 80 lat.

Andrzej Dziatlik urodził się 22 listopada 1935 roku w Warszawie. Jako siedemnastoletni absolwent liceum został redakcyjnym rysownikiem w Kurierze Szczecińskim. Studia plastyczne rozpoczął w Państwowej Wyższej Szkole Sztuk Plastycznych we Wrocławiu. Następnie studiował w Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie na Wydziale Grafiki w pracowni plakatu profesora Henryka Tomaszewskiego, gdzie uzyskał dyplom w 1960 roku. Będąc na czwartym roku studiów, w grudniu 1957 roku, zdobył pierwszą i drugą nagrodę (a także wyróżnienie) w ogólnopolskim konkursie na plakat satyryczny o tematyce społecznej, zorganizowany przez Wydawnictwo Artystyczno – Graficzne. Rysunki satyryczne, często z własnymi tekstami, zamieszczał w różnych czasopismach, jednak najczęściej w tygodnikach – Świat i Szpilki oraz dziennikach – Kurier Szczeciński, Głos Szczeciński i Trybuna. Przez wiele lat mieszkał i pracował twórczo w Afryce i Australii (pod pseudonimem Andre Jatlick). Do Polski powrócił w 1990 roku.

Uczestniczył w wielu wystawach zbiorowych, m.in.: Klub Międzynarodowej Prasy i Książki, Warszawa (1991), Muzeum Narodowe, Galeria Współczesna, Szczecin (1992), także w wystawach organizowanych przez Muzeum Karykatury im. Eryka Lipińskiego w Warszawie: „Polska Karykatura Współczesna” – Münster, Hanower (1987); „Szpilki” – sześćdziesiąt lat (1995); „Prezydenci i nie tylko” (1996); „Panorama karykatury polskiej 1945-1998” (1998); „Uśmiech Akademii. W kręgu Henryka Tomaszewskiego, Jego Uczniów, Następców i Przyjaciół” (2005). W 2013 roku prezentował w Muzeum Karykatury satyryczną instalację przestrzenną na wystawie indywidualnej zatytułowanej „Klinika Doktora Dziatlika”.

Był laureatem wielu nagród, m.in.: I i II nagrody w Ogólnopolskim Konkursie na Plakat Satyryczny, WAG, Warszawa (1957). Jego prace znajdują się w zbiorach Muzeum Karykatury w Warszawie i Muzeum Plakatu w Wilanowie.

One Comment

Add a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *