„Od Rubęsa do Pikasa” w Muzeum Ziemi Lubuskiej

autor: Tomasz Broda
Autor instalacji: Tomasz Broda

Wczoraj, 1 kwietnia, w Muzeum Ziemi Lubuskiej w Zielonej Górze została otwarta wystawa Tomasza Brody „Od Rubęsa do Pikasa”.

Cykl „Historia sztuki według Tomasza Brody” to autorska interpretacja najwybitniejszych malarskich arcydzieł z różnych epok – od renesansu po dwudziesty wiek. Autor, używając przedmiotów codziennego użytku (piłeczek pingpongowych, gąbek, grzebieni, opakowań po lekach, płynach do prania itd), buduje z nich własne wersje płócien Van Gogha, Warhola, Picassa, Velazqueza czy El Greca. W ten sposób skraca dystans, z jakim zwykle postrzegamy arcydzieła – pokazuje, że możemy bawić się historią sztuki, nie ujmując jej jednocześnie powagi.

Infantka jak z Velazqueza ze zrolowanej karimaty, wielokrotny portret Marilyn Monroe wg Warhola, gdzie plastikowe worki na śmieci imitują sitodrukowe barwy oryginału, książę Urbino, Federico de Montefeltro wg Piera della Francesci z psią miską na głowie – to tylko niektóre z prac Tomasza Brody, prezentowanych na wystawie w zielonogórskim Muzeum.

Jak napisał krytyk sztuki Mirosław Ratajczak, Broda „łączy w zaskakujący sposób humor i powagę, zabawę z edukacją, popkulturową współczesność z szacowną tradycją zachodniego malarstwa (…) Ambitne zadanie, jakie przed sobą postawił, polega na uchwyceniu nie tylko materialnego obrazu, z jakim w konkretnym przypadku ma do czynienia, ale wręcz przeniknięciu spojrzenia danego twórcy, czyli tego, jak patrzył on na swojego modela bądź wybrany motyw”.

autor: Tomasz Broda
Autor instalacji: Tomasz Broda

Przygotowana ekspozycja jest kolejną prezentacją w ramach Galerii Nowy Wiek, a oglądać ją będzie można do 29 maja br. Więcej informacji na stronie http://mzl.zgora.pl/2016/04/01/od-rubesa-do-pikasa-czyli-historia-sztuki-wg-tomasza-brody/#sthash.75XVtymf.dpuf

Add a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *