Nasz Eryk…

Rys. Eryk Lipiński, Autokarykatura, 1988 r.  Praca pochodzi ze zbiorów Muzeum Karykatury
Rys. Eryk Lipiński, Autokarykatura, 1988 r.
Praca pochodzi ze zbiorów Muzeum Karykatury

W niedzielę 27 września br. przypada 24. rocznica śmierci Eryka Lipińskiego – założyciela, wieloletniego dyrektora, a obecnie patrona Muzeum Karykatury w Warszawie. Jest to dobra okazja do tego, by przypomnieć, jak wielkim i wszechstronnym był człowiekiem i artystą.

Eryk Lipiński (ur. 12 lipca 1908, zm. 27 września 1991) – grafik, karykaturzysta, satyryk, prozaik. Zajmował się plakatem, rysunkiem satyrycznym, ilustracją książkową, scenografią, wystawiennictwem. Pisał teksty kabaretowe, felietony, książki o historii karykatury. Współzałożyciel (wraz ze Zbigniewem Mitznerem) tygodnika satyrycznego „Szpilki”, którego był redaktorem naczelnym i gdzie publikował swoje rysunki. Laureat wielu krajowych i zagranicznych nagród artystycznych, m.in. Złota Szpilka (1966), Złota Szpilka z Wawrzynem (1972), Złoty Ołówek Satyrykonu’89 przyznany za całokształt twórczości. Był również inicjatorem powstania i pierwszym prezesem Stowarzyszenia Polskich Artystów Karykatury (SPAK).

…a dziś możemy mówić o nim „nasz Eryk”.

Zapraszamy również do obejrzenia filmu o Eryku Lipińskim, który towarzyszył wystawie „Eryk Lipiński (1908-1991). Satyra i humor. Wystawa w stulecie urodzin artysty” w Muzeum Karykatury w Warszawie w 2008 r. Film dostępny pod adresem:
www.youtube.com/watch?v=AfsQucir20c

Info: Muzeum Karykatury

Add a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *