„Mniej więcej naprawdę” – wystawa Bartłomieja Belniaka w Muzeum Karykatury

plakat-maly-belniak

Od 26 maja 2020 roku w Muzeum Karykatury im. Eryka Lipińskiego w Warszawie, ul. Kozia 11, można oglądać wystawę pt.  „Bartłomiej Belniak. Mniej więcej naprawdę”.

Indywidualna wystawa prac Bartłomieja Belniaka prezentuje wybór rysunków, karykatur i plakatów pochodzących ze zbiorów Muzeum Karykatury im. Eryka Lipińskiego oraz z kolekcji prywatnych i archiwum artysty.

W artystycznej działalności Belniaka można odnaleźć odwołania do najlepszych osiągnięć karykatury jako gatunku sztuki. Jego pewna kreska i wypełnianie często intensywnymi kolorami wybranych przestrzeni w kompozycji rysunku to środki, które zapewniają mu rozpoznawalność. W ten sposób buduje karykatury lub portrety bohaterów różnorodnych scen: literackiej i muzycznej, gdzie odkrywa przed odbiorcami swoje zainteresowania i pasje, a także – historycznej i politycznej, gdzie umiejętnie, w klasyczny dla karykatury sposób, wydobywa rozpoznawalne dla danej osoby cechy. Jest bacznym obserwatorem zachowań, wyglądu, prezentowanych przez sportretowanych bohaterów społecznych idei i politycznych poglądów. Jest rysownikiem-satyrykiem, który często posługuje się grą słów oraz żartobliwymi zestawieniami, których źródłem jest wieloznaczność pojęć.

Na wystawie znalazły się karykatury portretowe polityków i ludzi kultury, jak również rysunki satyryczne komentujące aktualne wydarzenia. Ciekawy element prezentacji stanowią także realizacje o  tematyce fantastycznej, które przeniosą widzów w inną, surrealistyczną rzeczywistość.

Ekspozycji towarzyszy dwujęzyczny, polsko-angielski katalog zawierający reprodukcje wybranych prac artysty.

Wystawa potrwa do sierpnia 2020 roku.

Strona internetowa wystawy: https://tiny.pl/7r9h4
Strona wydarzenia na Facebooku: https://tiny.pl/7r9qh

info: Muzeum Karykatury

Add a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *