Mirosław Hajnos – czterdziestolecie pracy twórczej
|Czterdzieści lat temu, 13 kwietnia 1978 r., co prawda nie w piątek, ale w czwartek, za to o godzinie 13.13, została otwarta w Muzeum Miedzi w Legnicy Ogólnopolska Wystawa Satyry „Satyrykon 78”.
Na wystawie zostało zaprezentowanych 380 rysunków 68 autorów wybranych spośród 780 prac nadesłanych przez 78 rysowników.
W gronie tych, których prace zostały zaprezentowane znalazł się debiutant Mirosław Hajnos. Satyrykonowa wystawa była dla niego pierwszą publiczną prezentacją rysunków. Na pierwszą publikacje prasową przyszedł czas dwa miesiące później – w czerwcu 1978 roku mniej więcej równolegle ukazały się rysunki jego autorstwa w dwutygodniku satyrycznym „Karuzela” oraz w tygodniku „Gos Nauczycielski”.
Od tej pory w dorobku ma opublikowanych tysiące rysunków. Przez czterdzieści minionych lat współpracował z licznymi czasopismami – lista alfabetyczna zaczyna się od tygodnika „Antena”, a kończy na tygodniku „Życie Literackie”.
Ponadto jego prace ukazywały się m.in. w „Karuzeli”, „Szpilkach”, „Trybunie”, „Radarze”, „Gazecie Robotniczej”, „Gazecie Nowej”, „Wprost”, „Polityce”, „Hustler”, „Tygodniku Kulturalnym”. „Przeglądzie”, „Nie”, czasopismach wydawnictwa SuperPress i PodulkaStudio. Współpracował ze szwajcarskim miesięcznikiem „Nebelspalter” i chorwackim „Feferon”. Aktualnie rysuje dla „Tygodnika Ciechanowskiego”, „Tygodnika Nadwiślańskiego”, tygodnika „Kobra”, miesięcznika „Medium” oraz czasopism wydawnictwa „Bauer”.
Uczestniczył w licznych wystaw rysunku satyrycznego w Polsce i na świecie. Jest laureatem kilkudziesięciu nagród w krajowych i zagranicznych konkursach rysunku satyrycznego i prasowego. Za granicą laury zdobywał w Belgii, Turcji, Chinach, Korei, Słowacji, Ukrainie, Macedonii, Rumunii, Rosji, Indiach, Bułgarii, Syrii, Azerbejdżanie i we Włoszech.
Laureat nagrody Stowarzyszenia Polskich Artystów Karykatury „Eryk 2004”. Pomysłodawca organizowanego w Zielonej Górze Otwartego Międzynarodowego Konkursu na Rysunek Satyryczny.
Juror międzynarodowych konkursów plastycznych w Stambule (Turcja), Pisku i Hradec Kralove (Czechy), Baku (Azerbejdżan), Tabrizie (Iran), Haifie (Izrael) oraz w Zielonej Górze, Kożuchowie i Niemodlinie (Polska).