Kołaczek w Bukareszcie

Mirce Eliade - rys. Zbigniew Kołaczek
Mirce Eliade – rys. Zbigniew Kołaczek

W Art Caragiale Home w stolicy Rumunii, Bukareszcie, została otwarta 12 kwietnia br. międzynarodowa pokonkursowa wystawa ,,Romanian Personalites”. Ekspozycja została zorganizowana w ramach 15 edycji międzynarodowego festiwalu ,,Acasa la Caragiale”, dla uczczenia przypadającej w tym roku 100. rocznicy powstania nowoczesnego państwa rumuńskiego.

Na wystawie zaprezentowano portrety wybitnych rumuńskich osobowości ze świata kultury i sztuki, autorstwa plastyków z 23 krajów świata.

Jak już informowaliśmy w marcu, jednym z laureatów International Festival of Portraits and Caricatures 2016 – Romania 2016 został Zbigniew Kołaczek. Jego karykatura pisarza i religioznawcy Mircea Eliade została nagrodzona 1. nagrodą. Konkurs wygrali i tym samym zdobyli Great Prize ex aequo Vladimir Zvyagin z Rosji i Arif Qasanov z Azerbejdżanu.

Trzeba odnotować, że Zbigniew Kołaczek był jedynym Polakiem biorącym udział w tym wydarzeniu.

Na wystawie zaprezentowano jeszcze cztery portrety żyrardowskiego artysty: dramatopisarza Eugena Ionesco, rzeźbiarza Constantina Brancusi, twórcy dadaizmu Tristana Tzary i poety Mihai Eminescu. Bukaresztańska wystawa będzie pokazana jeszcze w 10 miastach rumuńskich. Planowane jest też wydanie okolicznościowego albumu ,,Romania 100”. Pomysłodawcą i kuratorem wystaw jest Nicolae Ionita.

Add a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *