Kilo mózgu, tona humoru – wystawa rysunków Stanisława Dąbrowskiego

kilo-stada

Przez cały wrzesień (od 31 sierpnia do 30 września) w galerii przy schodach ruchomych przy Trasie W-Z w Warszawie prezentowana jest indywidualna wystawa rysunków humorystycznych i satyrycznych Stanisława Dąbrowskiego „Kilo mózgu, tona humoru”.

Stanisław Dąbrowski, ps. Stan (1925 – 2011) – z wykształcenia ekonomista, z zamiłowania rysownik prasowy. Jako karykaturzysta zadebiutował w 1946 roku. Od początku lat 70. współpracował m.in. z „Karuzelą”, „Sztandarem Młodych”, „Prasą Polską”, „Trybuną Ludu”, „Sportowcem”, „Przeglądem Sportowym”, „Rzeczpospolitą”. Dorobek prasowy artysty liczy się w tysiącach opublikowanych rysunków. Interesowała go szczególnie tematyka sportowa i społeczno-obyczajowa. Wiele z jego prac cechuje absurdalne poczucie humoru.
Artysta uczestniczył w około 100 wystawach i konkursach w kraju, m.in.: Ogólnopolska Wystawa Satyry, Łódź 1974 (podczas której otrzymał III nagrodę); I Ogólnopolskie Triennale Satyry, Łódź 1976; II Ogólnopolska Wystawa Satyry, Zachęta, Warszawa 1977; Satyrykon, Legnica 1978-1979, Piłka nożna w karykaturze, Muzeum Karykatury im. Eryka Lipińskiego, Warszawa 1986; oraz za granicą, m.in. w Bułgarii, w Kanadzie, we Włoszech, w Argentynie, w Turcji.
W 1986 roku został odznaczony przez Muzeum Karykatury im. Eryka Lipińskiego nagrodą Klubu Miłośników Karykatury.

Eksponowane prace pochodzą z kolekcji Muzeum Karykatury im. Eryka Lipińskiego w Warszawie. Realizacja wystawy: Karolina Prymlewicz, Paulina Pilcicka.

Add a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *