KARYKATURY i inne figury Łabędzkiego w Resursie

noc17-resursa

W sobotę, 13 maja, o godz. 17.00 w Galerii „Resursa” w Żyrardowie, ul. 1 Maja 45, zostanie otwarta wystawa „Dariusz Łabędzki – KARYKATURY i inne figury”. Ekspozycja będzie pierwszą z licznych atrakcji przygotowanych przez „Resursę” na Europejską Noc Muzeów 2017.

Wystawa indywidualna Dariusza Łabędzkiego z Poznania jest Nagrodą Galerii ,,Resursa” w VII Ogólnopolskim Konkursie Satyrycznym ,,Manufaktura Satyry” Żyrardów 2016. Artysta otrzymał ją za portret Filipa de Girarda w szczególnym dla Żyrardowa roku. Rok 2016 to nie tylko setna rocznica nadania praw miejskich Żyrardowowi. To był również rok dedykowany temu genialnemu inżynierowi i wynalazcy, od którego pochodzi nazwa naszego miasta. Żyrardowska ekspozycja obejmuje zbiór portretów i karykatur wybitnych osobowości z różnych dziedzin ludzkiej aktywności. Obok wizerunków Alberta Einsteina, Alfreda Hitchocka i Quentina Tarantino zobaczymy Michała Żebrowskiego, Agnieszkę Radwańską, Roberta Lewandowskiego, czy filmowego Doktora Housa (Hugha Lauriego).

lab-resursa

Dariusz Łabędzki – karykaturzysta, ilustrator, malarz, propagator satyry, twórca programów telewizyjnych i filmowych reportaży o karykaturzystach polskich (cykl „Witryna”, „Francuska przygoda z karykaturą”). Jest jednym z najbardziej rozpoznawalnych polskich rysowników. Jego ulubioną formą wypowiedzi artystycznej jest karykatura, którą uprawia od ponad trzydziestu lat. Sam artysta o swojej pracy tak napisał w albumie ,,KARYKATURY i inne figury” podsumowującym 30 lat pracy twórczej: ,,Jako rysownik satyryk jestem (a przynajmniej staram się być) apolityczny. Wyrażam przekonanie, że zadaniem karykaturzysty jest byś czujnym i wrażliwym na wszystkiego rodzaju działalność osób publicznych, bez względu na wyznawane przez nich poglądy. A ponieważ karykatura często bywa wprzęgnięta w jakiś polityczny czy społeczny dyskurs, zatem jej rolą jest nie tylko rozśmieszać, ale i skłaniać do pewnej refleksji, uzmysławiać bohaterom rysunku, że społeczeństwo ich obserwuje i ocenia, a niekiedy… przywołuje do porządku”.
Organizator plenerów dla karykaturzystów oraz międzynarodowych konkursów i wystaw satyrycznych, m.in. bezprecedensowej wystawy „POLITYKA W KARYKATURZE. Prawdziwa cnota krytyk się nie boi”, której wernisaż odbył się w Sejmie RP w marcu 2015roku. W latach 1989-94 współpracował z tygodnikiem „Wprost” dla którego wykonał ponad 40 rysunków na okładkę, liczne rysunki do wnętrza i karykatury dla laureatów „Nagrody Kisiela”. Potem współpracował sporadycznie z innymi pismami, między innymi z Polityką, Newsweekiem i Głosem Wielkopolskim. Był pomysłodawcą słynnej wystawy „Ogniem i mieczem na wesoło” (2000). Jest wydawcą autorskich kalendarzy z karykaturami filmowych bohaterów „Ogniem i mieczem”, „Starej baśni” (reż. Jerzy Hoffman) i „Zemsty” (reż. Andrzej Wajda). Choć chętnie organizuje konkursy, sam rzadko bierze udział w rysunkowych potyczkach. Jest jednak laureatem kilku z nich. Zdobył Grand Prix międzynarodowego konkursu „Chopin’s smile” (2010). Nagrodzony dwoma Erykami, oraz Dyplomem Ministra Kultury „Piękniejsza Polska”. Zwykle powstrzymuje się od komentarzy na temat polityków, ale jak dowala to wszystkim równo!

Add a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *