„Kamyk w bucie” Kovaříka w Muzeum Ziemi Lubuskiej

Rys. Břetislav Kovařík
Rys. Břetislav Kovařík

W Muzeum Ziemi Lubuskiej w Zielonej Górze zostanie otwarta 19 maja br. wystawa rysunku satyrycznego Břetislava Kovaříka „Kamyk w bucie”. Początek wernisażu z udziałem artysty o godz. 19.00.
Na wystawę złożą się rysunki satyryczne będące odbiciem swoiście czeskiego postrzegania rzeczywistości oraz świetne karykatury, na których artysta uwiecznia znane postaci świata kultury i polityki czeskiej.

Břetislav Kovařík (ur. 26 lutego 1950 w Pardubicach) – czeski artysta satyryczny, rysownik, karykaturzysta, malarz, laureat wielu konkursów rysunku satyrycznego krajowych i międzynarodowych w tym również tych z lubuskim rodowodem (Kożuchów 2005, Zielona Góra 2008 – nagroda specjalna, Zielona Góra 2009 – Grand Prix, Zielona Góra 2012 – I nagroda, Zielona Góra 2017 – I nagroda)
Pierwszy rysunek opublikował w 1977 roku w dzienniku Rovnost (Brno). Współpracował z wieloma czechosłowackim (potem czeskimi) periodykami oraz zagranicznymi agencjami. Swoje umiejętności wykorzystuje również w reklamie, współpracuje z prywatnymi firmami i organizacjami pozarządowymi. Stale współpracuje z czeskimi dziennikami: Sport i E15. Od 1996 roku jest współorganizatorem biennale międzynarodowego konkursu satyrycznego Humorest w Hradec Králové. Od 1999 do 2014 roku był przewodniczącym Czeskiej Unii Karykaturzystów. Mieszka i pracuje w Trutnovie.

Ekspozycję będzie można oglądać do 19 sierpnia br.

Add a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *