GastroComics Oskara Weissa w Muzeum Karykatury

Autor: Oskar Weiss - "Amor pozdrawia"
Autor: Oskar Weiss – „Amor pozdrawia”

Pełna smaku, trafiająca w najbardziej wyrafinowane gusta, pobudzająca zmysły – to określenia pasujące nie tylko do opisu niejednej potrawy, lecz także oddające charakter wystawy „GastroComics”, którą od 7 lipca można oglądać  w Muzeum Karykatury im.  Eryka Lipińskiego w Warszawie.

Autor: Oskar Weiss - "Łowy smakosza"
Autor: Oskar Weiss – „Łowy smakosza”

Ekspozycja poświęcona jest twórczości szwajcarskiego grafika i karykaturzysty Oskara Weissa, a  pokazane na niej prace to barwne, pełne finezji i humoru przedstawienia motywów związanych z  jedzeniem. Rysunki ukazują nie tylko momenty spożywania posiłków, lecz także sposoby zdobywania pożywienia czy proces gotowania, a ich nieodłącznymi bohaterami są ludzie. W twórczości artysty jedzenie najczęściej ma bowiem wymiar społeczny – służy nie tylko zaspokajaniu głodu, lecz bywa także obiektem pożądania, wyrazem miłości, przejawem uznania, a  wreszcie symbolem statusu społecznego. Niejednokrotnie stanowi też źródło niebiańskiej rozkoszy.

Autor: Oskar Weiss - "Z wyścigu na targ"
Autor: Oskar Weiss – „Z wyścigu na targ”

Tych, którzy mają apetyt na sporą porcję sztuki i humoru, zapraszamy do Muzeum Karykatury. Będzie to prawdziwa uczta dla oka i ducha.

Autor: Oskar Weiss - "Jego ekscelencja Hrabia of Sandwich"
Autor: Oskar Weiss – „Jego ekscelencja Hrabia of Sandwich”

Patronat honorowy nad wystawą objął Jego Ekscelencja Ambasador Szwajcarii w Polsce Jürg Burri.

Ekspozycja powstała z inicjatywy Legnickiego Centrum Kultury i Fundacji Kulturalno-Społecznej Satyrykon i została premierowo zaprezentowana w 2018 roku w Galerii Ring w Legnicy. Towarzyszy jej dwujęzyczny (polsko-angielski) katalog zawierający reprodukcje wybranych prac artysty.

Prezentacja potrwa do 30 sierpnia.

Informacja: Muzeum Karykatury

Add a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *