Druch chce promować polską karykaturę za oceanem

rys. Ryszard Druch
rys. Ryszard Druch

Ryszard Druch, polski rysownik, mieszkający od 1991 roku w za oceanem, właściciel Druch Studio Gallery w Trenton, NJ (USA), planuje systematyczne prezentacje prac polskich rysowników i karykaturzystów w USA. W tym celu nawiązał w tym roku współpracę ze Stowarzyszeniem Polskich Artystów Karykatury.
Z ramienia Stowarzyszenia w Polsce projekt pilotować będzie wiceprezes SPAK Sławomir Łuczyński, z którym kontaktować się mogą zainteresowani prezentacją swojej twórczości w USA. Kontakt drogą internetową na e-mail slawomir.luczynski@wp.pl.

Przypominamy, że Ryszard Druch nie jest kimś nowym w Stowarzyszeniu Polskich Artystów Karykatury. Do SPAK został przyjęty jeszcze przez samego Eryka Lipińskiego w 1988 roku, otrzymując wówczas legitymację nr 130. Od 20 lat promuje polską kulturę i sztukę w USA. Organizuje comiesięczne „Salony Artystyczne”, które, począwszy od 2003 roku, odbywają się najczęściej w prowadzonej przez niego Druch Studio Galery w Trenton (www.druchstudio.com/pl). Do tej pory odbyło się tam 147 „Salonów Artystycznych”, w tym kilka polsko – amerykańskich w Polsce, m.in. w Opolu, Brzegu i Warce.
Jako karykaturzysta Ryszard Druch zorganizował wiele wystaw karykatury polskich autorów, m.in.: Teatr Malowania Bolesława Polnara z Opola (1997), dwie ekspozycje karykatur Małgorzaty Gnyś, wystawę prac Szczepana Sadurskiego (2012) i trzy własne pokazy rysunków.

W październiku u2014 roku Ryszard Druch otrzymał w Konsulacie Generalnym Rzeczypospolitej Polskiej w Nowym Jorku z rąk Prezydenta RP Bronisława Komorowskiego Krzyż Kawalerski Orderu Zasługi RP.

2 komentarze

Add a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *