Album karykatur Nazım Hikmeta

rys. Mirosław Hajnos
rys. Mirosław Hajnos

Cartoonist Association of Turkey (Stowarzyszenie Rysowników Tureckich) planuje wydać w przyszłym roku album z karykaturami Nazım Hikmeta

Nazım Hikmet to turecki poeta i dramaturg o polskich korzeniach. Jego pradziadkiem był Polak Konstanty Borzęcki. Jest to jeden z najlepiej znanych poza granicami swojego kraju tureckich pisarzy. Jego utwory zostały przetłumaczone na wiele języków (w tym także na polski).
Przyszedł na świat 20 listopada 1901 roku (choć jego narodziny zostały zarejestrowane 15 stycznia 1902) w Selâniku w Imperium Osmańskim (dziś Saloniki w Grecji). Zmarł na atak serca na wygnaniu w Moskwie 3 czerwca 1963. Jest pochowany na Cmentarzu Nowodziewiczym w Moskwie, a jego grób do dziś pozostaje miejscem pielgrzymek Turków.
Przez wiele lat jego twórczość była w Turcja zakazana, a sam poeta wiele lat spędził w tureckich więzieniach

Planowany album będzie miał 120 stron w formacie 40×40 cm, wydrukowany zostanie na bardzo dobrym papierze.

Do udziału w projekcie zostali zaproszeni imiennie czołowi rysownicy z całego świata, a także za pośrednictwem serwisu hajnos.pl karykaturzyści z Polski.
Żeby dołączyć do grona tych, których prace zostaną zamieszczone w tym wydawnictwie, należy przesłać na adres metinpeker06@gmail.com karykaturę poety wykonaną w formacie A4 lub A3 w rozdzielczości 300 dpi w terminie do 12 stycznia 2016 r.

Materiał ikonograficzny potrzebny do wykonania karykatury można znaleźć na stronie https://www.google.pl/search?q=Naz%C4%B1m+Hikmet&source=lnms&tbm=isch&sa=X&ved=0ahUKEwid98CH0YHKAhWBhg8KHdz0DdIQ_AUIBygB&biw=1152&bih=735

One Comment

Add a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *